Zimy w Polsce do -40 stopni Celsjusza? Ekspert: „Istnieje ogromne prawdopodobieństwo”

Wszystko przez… zmiany w atlantyckim prądzie zwrotnikowym. Kiedy możemy spodziewać się ekstremalnych temperatur? 

Zimy w Polsce do -40 stopni Celsjusza? Ekspert: „Istnieje ogromne prawdopodobieństwo”
Zimy w Polsce do -40 stopni Celsjusza? Ekspert: „Istnieje ogromne prawdopodobieństwo”

Naukowcy twierdzą, że ważny system prądów oceanicznych może ulec zmianie, która będzie mieć katastrofalne skutki. Odczują je wszyscy mieszkańcy na Ziemi.

Prądy Oceaniczne – dlaczego takie ważne?

Kryzys klimatyczny postępuje i zakłóca równowagę temperatury oraz zasolenia wód, od których zależy siła tych prądów.

Jeśli temperatura oceanów idzie w górę, a lód topnieje, wtedy więcej słodkiej wody wpływa do oceanów i zmniejsza gęstość wody. To powoduje, że jest mniej podatna na tonięcie. Kiedy woda staje się zbyt świeża lub zbyt ciepła (albo jedno i drugie), to następują zmiany.

Naukowcy od lat ostrzegają przed niestabilnością prądów oceanicznych.

Raport Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu z 2019 r. przewidywał, że prądy osłabną jeszcze w tym stuleciu, ale nie było mowy o całkowitym załamaniu.

Badania opublikowane w tym tygodniu na łamach czasopisma Nature temu przeczą.

Jak wpłynie to na kraje Bałtyckie

Czytamy w Nature, że „atlantycka południkowa cyrkulacja wywracająca (AMOC) jest głównym elementem zwrotnym w systemie klimatycznym, a przyszłe załamanie miałoby poważny wpływ na klimat w regionie północnoatlantyckim”.

Prądy oceaniczne mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się klimatu i schematów pogodowych. Pod ich wpływem jest Golfsztrom, czyli Prąd Zatokowy.

– Golfsztrom ociepla zimą Europę, w tym Polskę, od zachodu. – tłumaczy w rozmowie z EURACTIV.pl starszy specjalista ds. polityki klimatycznej WWF Polska Marcin Kowalczyk. „Dlatego zimy w Europie nie są one tak ostre, jak np. na terenie Syberii.”
W odpowiedzi na pytanie jak wpłynie to na Polskę, ekspert twierdzi, że: „jeśli dojdzie do zmian w Prądach Zatokowych to na niewielkim obszarze Europy mogą wystąpić ostrzejsze zimy – pamiętajmy, że warszawska Białołęka leży w tej samej linii co Irkuck!”
Zatem „nie da się wykluczyć, że będą to wartości rzędu -30 stopni Celsjusza czy nawet rekordowe temperatury w Polsce, czyli -40 stopni Celsjusza”.

Kiedy w Polsce będą ostre zimy?

Od jakiegoś czasu dla naukowców było jasne, że AMOC – prądy oceaniczne – osłabną w nadchodzących dziesięcioleciach. Przeprowadzone badania wykazały, że AMOC staje się coraz bardziej niestabilny z powodu  postępujących zmian klimatu oraz globalnego ocieplenia.

Jednak jak dotąd nie było tak dokładnie podanego czasu.

Jak twierdzi Marcin Kowalczyk, „jeśli dojdzie do nagłego zaniku np. w 2025 roku, to już nawet w latach 2025 – 2027 możemy spodziewać się o wiele ostrzejszych zim niż te, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach”.
Golfsztrom ma wpływ na kształtowanie się pogody nie tylko zimą – w okresie letnim również mogą czekać nas zmiany.

– Latem mogą występować różne schematy deszczowe – albo będzie bardzo sucho albo będzie bardzo dużo opadów – dodaje ekspert.

Źródło: https://www.euractiv.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Unijny handel produktami rolno-spożywczymi osiągnął rekordową nadwyżkę w 2023 roku

Bilans handlu produktami rolno-spożywczymi w UE osiągnął rekordowy poziom w 2023 r. - wynika z najnowszego sprawozdania opublikowanego przez Komisję Europejską. Wywóz z UE...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics