W dalszym ciągu dochodzą sygnały o kolejnych obniżkach cen mleka w skupie. Producenci poszukują nowych odbiorców, a mleczarnie łączą się. Tak się ostatnio stało w przypadku przejęcia zakładów mleczarskich w Czarnkowie i Chodzieży przez Mlekovitę.
Ceny płacone przez mniejsze spółdzielnie mleczarskie nie porywają kosztów produkcji. Szczególnie w trudnej sytuacji znaleźli się rolnicy, którzy w ostatnich latach intensywnie inwestowali korzystając ze środków kredytowych. Według kalkulacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej koszt produkcji mleka waha się na poziomie 1,80 zł/l i zależy od technologii, sposobu żywienia oraz wydajności krów.
Mleczarnie dołują ceny
Mleczarnie dalej dołują wysokie ceny energii i gazu oraz presja cenowa sieci detalicznych oferujących zbyt niskie ceny zakupu produktów mleczarskich. Nie widać póki co, znaczących ruchów na giełdach produktów mleczarskich. Dochodzą do nas sygnały, że ze względu na suszę może brakować kukurydzy, co jeszcze bardziej podniesie koszty produkcji mleka w gospodarstwach. Sektor jest w bardzo trudnej sytuacji, z której póki co nie widać wyjścia.
Aktualne średnie ceny skupu mleka surowego w wielkopolskich skupach wahają się w przedziale od 1,20 zł do 2,05zł/l.
Źródło: WIR
Podziękujcie pisowcom i ich panom 🤮
Z Ukrainy nie eksportują Ludzie mniej piją Polscy mleko Zmniejszyć produkcję Jak są broblemy że zbytem teraz trzeba im dopłacić Tylko w Zakładzie pracy jak jest nad produkcja to zmieniają asortyment produktów szukają rynku zbytu i Państwo nie dopłaci pracownikom a Rolnikom już tak do Paliwa do nawozów A Robotnicy pracujący żadnych dopłat bezpośrednich
Delikatnie i po chłopsku odpowiem ,, bezmózg” i podkreślam że jest to mój pierwszy komentarz na tego typu stronie a przeczytałem już podobnych setki