Unijny sektor wina ma teraz większe szanse

Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła wiele aspektów nowego sprawozdania Trybunału Obrachunkowego UE "Reforma wspólnej organizacji rynku wina: postępy”.

Copa-Cogeca jest szczególnie zadowolona z faktu, że Trybunał uznał, że instrumenty zwiększające konkurencyjność sektora wina UE, takie jak restrukturyzacja i modernizacja sektora, są konieczne. Thierry Coste, przewodniczący grupy roboczej "Wino" Copa-Cogeca podkreślił, że “restrukturyzacja sektora pozwala producentom na dostosowanie produkcji do popytu. Modernizacja sektora zezwala im na podniesienie jakości wytwarzanych win oraz stosowanie procesów produkcji bardziej przyjaznych środowisku. W UE produkcja prowadzona jest głównie w niewielkich gospodarstwach rodzinnych. Powierzchnia 94% winnic nie przekracza 5ha. Z tego względu instrumenty zwiększające konkurencyjność gospodarstw są niezmiernie ważne. Dlatego też należy utrzymać aktualnie obowiązujące przepisy i regulacje”.

W okresie 2009-2013, w UE wykarczuje się 160 000 ha winorośli oraz zrestrukturyzuje i przekształci 177 000 ha winnic. Inwestycje te zezwalają na dostosowanie produkcji do popytu. Liberalizacja praw sadzenia od 2015 r. jest sprzeczna z tymi założeniami. Copa-Cogeca zgadza się z zaleceniami Trybunału, który apeluje o spójny pakiet przepisów. Ponadto, w swoim sprawozdaniu Trybunał podkreśla, że decyzja o zniesieniu praw sadzenia, podjęta w 2008 r., nie była poparta wystarczającymi badaniami. Grupa wysokiego szczebla ds. praw sadzenia, do której należą Copa i Cogeca, powinna zająć się poważnymi konsekwencjami, jakie liberalizacja praw sadzenia wywrze na produkcję wina oraz odwrócić decyzję z 2008 r. – dodał Coste.

Podsumowując, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział, że Copa-Cogeca nalega, przy wsparciu eurodeputowanych i 16 państw członkowskich, na utrzymanie praw sadzenia dla wszystkich rodzajów wina.

– Bogactwo unijnej produkcji wina, która opiera się na różnorodności odmian, sprawia, że wino produkowane w UE jest niepowtarzalne i cenione na całym świecie. Pomaga ona również utrzymać miejsca pracy i żywotność obszarów wiejskich, gdzie często brak innych możliwości znalezienia zatrudnienia. Instrumenty pozwalające na dostosowanie podaży do popytu odgrywają kluczową rolę w stabilizacji sytuacji rynkowej oraz unikaniu/ ograniczaniu wahań cen. Jest to niezmiernie ważne w sektorze wina, ponieważ winorośl jest rośliną wieloletnią, której produktywność zmienia się z roku na rok. Na zakończenie, popieramy apel Trybunału o zaktualizowane dane rynkowe, bez których producenci nie mogą dostosować produkcji do popytu. Należy utworzyć europejskie obserwatorium rynku wina, którego zadaniem będzie zbieranie i przekazywanie kompletnych i aktualnych informacji na temat europejskiej i światowej sytuacji rynkowej – mówił Pesonen.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics