Ruch Młodych Farmerów na swoim profilu w social mediach opublikował informację, sugerującą, że wczoraj na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce Związki podpisały porozumienie poza rolnikami.
Ruch Młodych Farmerów napisał: Związki podpisały POROZUMIENIE poza rolnikami. Za zamkniętymi drzwiami na Forum w Jasionce przez cały dzień toczyły się rozmowy związków z ministrami rolnictwa – BEZ UDZIAŁU osób reprezentujących ośrodki oddolne i biorących udział we wcześniejszych rozmowach z premierem. W zapisach owego Porozumienia brakuje jakichkolwiek konkretów, które rozwiązują nasze problemy – jest to zlepek deklaracji, o których słyszymy od kilku tygodni. Obszański z Solidarności, Serafin z Kółek Rolniczych, Bieniasz czy Pawlik z AgroUnii to przedstawiciele własnych interesów, nie rolników. Jakim prawem osoba, która jest prawą ręką ministra Kołodziejczaka – Filip Pawlik, przesiadujący w gabinecie Ministra reprezentował stronę społeczną.
Co zawiera Porozumienie?
- Utrzymane zostanie obowiązujące embargo na produkty rolne wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września 2023 roku;
- Minister Rolnictwa zwróci się z wnioskiem do rady Ministrów o wstrzymanie tranzytu z Ukrainy przez Polskę od 1 kwietnia 2024
- Do dnia wejścia w życie rozporządzenia ATM (5 czerwca 2024) zarówno embargo jak i wstrzymanie tranzytu obejmie także cukier;
Obie strony zgadzają się, że uregulowanie relacji handlowych z Ukrainą musi mieć przede wszystkim wymiar wspólnotowy i opierać się na:
- ustaleniu warunków dostępu do rynku dla towarów z Ukrainy, w tym przede wszystkim: zbóż, rzepaku, kukurydzy, cukru, drobiu, jaj, owoców miękkich, jabłek i koncentratu jabłkowego
Strony deklarują gotowość do wypracowania działań, które złagodzą rolnikom negatywne konsekwencje zakłócenia rynku rolnego, w tym:
– pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, mieszanki zbożowe zostaną objęte dopłatami do pierwszych 300 ha opartymi o schemat pomocy obowiązujący w 2023 roku, które będą obejmować sprzedaż dokonana od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku.
– utrzymanie podatku rolnego na poziomie nie wyższym niż w 2023 roku
Strona społeczna deklaruje wspieranie działań Rządu w celu zmiany zasad, na których opiera się Europejski Zielony Ład w rolnictwie.
Ustalone rozwiązania między Premierem Donaldem Tuskiem a przewodniczącą Urszulą Von der Leyen dokonały istotnych zmian, które uwzględniają propozycje i oczekiwania rolników zgłaszane w czasie protestów.
Do najważniejszych należy: zastąpienie od 2024 r. obowiązkowego ugotowania dobrowolnym ekoschematem, uproszczenia dywersyfikacji i zmianowania, umożliwienie państwom członkowskim ustalenia okresu utrzymanie okrywy glebowej, dla gospodarstw do 10 ha odstąpienie od stosowania sankcji za nieprzestrzeganie wymogów środowiskowych (tzw. Warunkowości).
W Porozumieniu zapisano także, że jednym z pierwszych zadań powinno być przeanalizowanie możliwości zmniejszenia liczby ekoschematów i generalnego uproszczenia zasad wsparcia rolników realizujące wymagania związane z realizacją praktyk środowiskowych.
AM/Redakcja Agronews