Złe wieści dla hodowców świń. Analitycy nie pozostawiają złudzeń

„Podtrzymujemy naszą oceną, zgodnie z którą w III kw. 2023 r. minęliśmy punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej. Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu wspierany przez stopniową odbudowę pogłowia świń w UE ze względu na wysoką opłacalność produkcji w warunkach nadal utrzymującego się osłabionego popytu. Perspektywę zwiększenia podaży na unijnym rynku wieprzowiny sygnalizują dane wskazujące na wzrost unijnego pogłowia loch prośnych” napisali w najnowszym raporcie analitycy Credit Agricole”.

Złe wieści dla hodowców świń. Analitycy nie pozostawiają złudzeń

„Uważamy, że dołek cenowy zostanie osiągnięty w I kw. 2025 r., po czym ceny zaczną stopniowo rosnąć, czemu sprzyjać będzie oczekiwane przez nas ożywienie popytu wspierane przez zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF w Europie, a także tempo odbudowy pogłowia trzody chlewnej w UE – argumentują analitycy Credit Agricole.

Wysoka opłacalność produkcji sprzyja odbudowie pogłowia trzody chlewnej

W okresie I-XII 2023 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 7,3% r/r wobec wzrostu o 16,4% w analogicznym okresie 2022 r., co wynikało z wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, podczas gdy wolumen sprzedaży obniżył się. Cena skupu żywca wyniosła w styczniu 7,05 zł/kg (-7,1% r/r), a cena pasz dla świń 1,84 zł/kg (-13,0% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w styczniu na poziomie 3,84 wobec 3,58 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji. „Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2024 r. wyniesie ok. 6,00 zł/kg oraz 7,10 zł/kg na koniec 2025 r.” – prognozują analitycy.

Źródło: Credit Agricole

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics