RMF: Związki podpisały porozumienie poza rolnikami!

Ruch Młodych Farmerów na swoim profilu w social mediach opublikował informację, sugerującą, że wczoraj na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce Związki podpisały porozumienie poza rolnikami.

RMF: Związki podpisały porozumienie poza rolnikami Fot. FB RMF

Ruch Młodych Farmerów napisał: Związki podpisały POROZUMIENIE poza rolnikami. Za zamkniętymi drzwiami na Forum w Jasionce przez cały dzień toczyły się rozmowy związków z ministrami rolnictwa – BEZ UDZIAŁU osób reprezentujących ośrodki oddolne i biorących udział we wcześniejszych rozmowach z premierem. W zapisach owego Porozumienia brakuje jakichkolwiek konkretów, które rozwiązują nasze problemy – jest to zlepek deklaracji, o których słyszymy od kilku tygodni. Obszański z Solidarności, Serafin z Kółek Rolniczych, Bieniasz czy Pawlik z AgroUnii to przedstawiciele własnych interesów, nie rolników. Jakim prawem osoba, która jest prawą ręką ministra Kołodziejczaka – Filip Pawlik, przesiadujący w gabinecie Ministra reprezentował stronę społeczną.

Co zawiera Porozumienie?

  • Utrzymane zostanie obowiązujące embargo na produkty rolne wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 września 2023 roku;
  • Minister Rolnictwa zwróci się z wnioskiem do rady Ministrów o wstrzymanie tranzytu z Ukrainy przez Polskę od 1 kwietnia 2024
  • Do dnia wejścia w życie rozporządzenia ATM (5 czerwca 2024) zarówno embargo jak i wstrzymanie tranzytu obejmie także cukier;

Obie strony zgadzają się, że uregulowanie relacji handlowych z Ukrainą musi mieć przede wszystkim wymiar wspólnotowy i opierać się na:

  • ustaleniu warunków dostępu do rynku dla towarów z Ukrainy, w tym przede wszystkim: zbóż, rzepaku, kukurydzy, cukru, drobiu, jaj, owoców miękkich, jabłek i koncentratu jabłkowego

Strony deklarują gotowość do wypracowania działań, które złagodzą rolnikom negatywne konsekwencje zakłócenia rynku rolnego, w tym:

– pszenica, pszenżyto, jęczmień, żyto, mieszanki zbożowe zostaną objęte dopłatami do pierwszych 300 ha opartymi o schemat pomocy obowiązujący w 2023 roku, które będą obejmować sprzedaż dokonana od 1 stycznia do 31 maja 2024 roku.

– utrzymanie podatku rolnego na poziomie nie wyższym niż w 2023 roku

Strona społeczna deklaruje wspieranie działań Rządu w celu zmiany zasad, na których opiera się Europejski Zielony Ład w rolnictwie.

Ustalone rozwiązania między Premierem Donaldem Tuskiem a przewodniczącą Urszulą Von der Leyen dokonały istotnych zmian, które uwzględniają propozycje i oczekiwania rolników zgłaszane w czasie protestów.

Do najważniejszych należy: zastąpienie od 2024 r. obowiązkowego ugotowania dobrowolnym ekoschematem, uproszczenia dywersyfikacji i zmianowania, umożliwienie państwom członkowskim ustalenia okresu utrzymanie okrywy glebowej, dla gospodarstw do 10 ha odstąpienie od stosowania sankcji za nieprzestrzeganie wymogów środowiskowych (tzw. Warunkowości).

W Porozumieniu zapisano także, że jednym z pierwszych zadań powinno być przeanalizowanie możliwości zmniejszenia liczby ekoschematów i generalnego uproszczenia zasad wsparcia rolników realizujące wymagania związane z realizacją praktyk środowiskowych.

AM/Redakcja Agronews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics