Na rynku mleka utrzymują się silne spadki cen skupu mleka – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej. Według najnowszych danych GUS w czerwcu br. za litr surowca rolnicy otrzymywali przeciętnie 1,14 zł, tj. mniej o ponad 2% niż w maju br. i o prawie 5% w relacji rocznej.
Największe obniżki odnotowano w województwie lubelskim – o ponad 5% do 1,12 zł/l, oraz zachodniopomorskim – o prawie 4% do 1,19 zł/l. Z kolei na Podkarpaciu ceny ukształtowały się na poziomie z kwietnia, tj. 1,09 zł/l. Warto tutaj zaznaczyć, że wprawdzie zazwyczaj o tej porze roku mleko sezonowo tanieje, niemniej nie tak silnie jak obecnie. W okresie ostatnich pięciu lat cena w czerwcu obniżała się średnio o 0,5% wobec maja, a jeżeli nie brać pod uwagę rekordowego pod względem cen 2007r., to spadek ten sięgał 0,8%.
Spadki cen mleka oznaczają znaczne obniżki dochodowości produkcji, szczególnie w sytuacji drogich płodów rolnych. Według naszych szacunków w połowie bieżącego roku koszty pasz pochodzących z gospodarstwa zwiększyły się o 15-20% wobec analogicznego okresu przed rokiem. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w maju br. mieszanki pełnoporcjowe dla krów mlecznych były o prawie 8% droższe w relacji rocznej. Istotnie wzrosły także ceny energii i paliw, co przełożyło się na koszty utrzymania budynków (wzrost o około 15-20%). Powyższe, przy jednoczesnym spadku ceny skupu oznacza, że nadwyżka uzyskiwana przez rolnika z produkcji mleka w ciągu roku spadła o około 20-25%.
W najbliższych miesiącach nie spodziewamy się˛ istotnych zmian cen skupu mleka, choć mogą one pod wpływem rosnącej sezonowo produkcji (maj – wrzesień) jeszcze zaburzone wydarzeniami na świecie.
Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej, www.bgz.pl, fot. sxc.hu