Jedna inspekcja \”od pola do stołu\”

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację na temat założeń i celów powołania Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii przedstawił podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Jak podkreślił, celem utworzenia jednej inspekcji jest skoncentrowanie pełnego nadzoru nad łańcuchem żywnościowym „od pola do stołu” w jednej jednostce organizacyjnej podległej ministrowi rolnictwa.

Ma to zapewnić kompleksowy i skuteczny nadzór inspekcyjny, przy optymalnym wykorzystaniu istniejących zasobów finansowych i potencjału istniejących instytucji. Połączenie spowoduje poprawę organizacji i jakości pracy poszczególnych inspekcji na poziomie województwa oraz umożliwi skoncentrowanie się organów administracji rządowej na wykonywaniu zadań merytorycznych, do których zostały powołane.

Konsolidacja taka jest tez zgodna z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Zagadnienia dotyczące kontroli żywności pochodzącej spoza Unii Europejskiej przedstawił zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski.

Jak poinformował, Unia przyjęła wiele aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności, zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia roślin. Przepisy w nich zawarte obowiązują we wszystkich państwach Unii oraz częściowo w krajach spoza niej, które eksportują do UE zwierzęta, produkty zwierzęce, rośliny oraz produkty roślinne.

Zadaniem wspólnotowego prawodawstwa nie jest powielanie przepisów prawnych państw członkowskich ani próba objęcia wszystkich aspektów jakości.

Oba systemy powinny się nawzajem uzupełniać po to, by umożliwić prowadzenie polityki podwyższania i promowania jakości w europejskim rolnictwie.

Jürgen Matern, wiceprezydent Metro AG, przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Spożywczy” omówił zagadnienia dotyczące globalnej inicjatywy bezpieczeństwa żywności (GFSI). Przypomniał, że powstała ona w wyniku współpracy światowych wiodących ekspertów ds. bezpieczeństwa żywności: sprzedawców detalicznych, producentów i firm gastronomicznych oraz dostawców usług związanych z łańcuchem dostaw żywności. Bezpieczeństwo żywności jest jej podstawowym priorytetem, a GFSI określa wymogi dla programów bezpieczeństwa żywności. Inicjatywa gromadzi ekspertów, których celem jest stworzenie najlepszych praktyk bezpieczeństwa żywności i implementowania ich w łańcuchu dostaw. W 2008 r. GFSI wydała 30 tys. certyfikatów, a w 2011 r. – 130 tys.

Jej celem jest budowa powiązań pomiędzy głównymi organizacjami produkującymi żywność. Światowe standardy zapewnienia bezpieczeństwa żywności w przemyśle spożywczym na przykładzie najnowszej wersji Standardu IFS v.6 przedstawiła Stéphanie Lemaitre, dyrektor techniczny w International Food Standard, przedstawicielka Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Spożywczy”. Standard IFS jest akceptowany na całym świecie i uznany przez GFSI, ma unikatowe narzędzia i daje producentom możliwość uczestniczenia w ciągłym procesie doskonalenia. W systemie tym decyzje podejmowane są wspólnie przez detalistów i hurtowników oraz producentów i jednostki certyfikujące. W trakcie dyskusji wskazywano, że od pewnego czasu konsumenci europejscy wybierają zdrowszą i smaczniejszą żywność o większej wartości odżywczej, produkowaną przy wykorzystaniu metod bardziej przyjaznych dla środowiska. Innymi słowy, stawiają na jakość.

Podkreślano, że zapewnianie zdrowej i bezpiecznej żywności to: gwarantowanie rolnikom odpowiedniego poziomu życia, promowanie poszanowania środowiska naturalnego, dbałość o właściwe traktowanie zwierząt hodowlanych, wspieranie rolników w wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, zapewnianie konsumentom rozsądnych cen, zwiększanie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia na obszarach wiejskich. Podnoszono również, że konsumenta nie interesuje, jaki resort sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem żywności. Oczekuje on zdrowego, smacznego i wyprodukowanego z poszanowaniem środowiska artykułu spożywczego.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: Senat RP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,173FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE