Coraz więcej polskiej żywności trafia na rynek chiński

Minister Stanisław Kalemba spotkał się we wtorek z nowym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jianem.

Rozmowy poświęcone były najważniejszym zagadnieniom w polsko-chińskich relacjach w dziedzinie rolnictwa. Było to pierwsze oficjalne spotkanie polskiego ministra rolnictwa z obecnym Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej.

Stanisław Kalemba podkreślił duże znaczenie Chin na arenie międzynarodowej i wyraził nadzieję na dalszy rozwój dwustronnej współpracy. Ambasador Xu Jian podkreślił swoje uznanie dla jakości polskich produktów spożywczych i zgodził się z ministrem, że rozwój polsko-chińskiej współpracy jest niezwykle ważny.

 

\"\"

 

Minister poinformował o zainteresowaniu strony polskiej postępem chińskich procedur w zakresie dopuszczenia polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński, w tym uzgodnieniami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi.

Dotychczas, w wyniku prac polskich służb weterynaryjnych, uzgodniono świadectwa zdrowia na wywóz z Polski mięsa wieprzowego i produktów z mięsa wieprzowego, mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego oraz mleka i produktów mlecznych przeznaczonych na eksport do Chińskiej Republiki Ludowej.

Sukcesywnie kolejne produkty polskich firm są dopuszczane na rynek chiński. Wśród nich jest 6 zakładów eksportujących mięso wieprzowe, 8 – drobiowe oraz 74 – mleko. W dalszym ciągu zainteresowanie uzyskaniem uprawnień eksportowych do ChRL deklaruje 17 zakładów mięsnych i obecnie oczekują one na zatwierdzenie.
Minister Kalemba poinformował o gotowości do dalszej współpracy naukowo-technicznej polskich instytutów ze stroną chińską i przyznał, że rozwijanie jej ma nadal duży potencjał. Wspomniał o działalności Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, który ma już na koncie owocną współpracę z chińskim partnerem.

Resort rolnictwa od kilku lat promuje polskie produkty na rynku chińskim i liczy na dalszą współpracę w zakresie promocji i funkcjonowania rynków rolnych. Minister Kalemba zaprosił zarówno Ambasadora, jak i za jego pośrednictwem chińskich przedsiębiorców, do uczestnictwa w targach spożywczych i rolnych odbywających się w naszym kraju. Strona chińska nawiązując do tradycji wzajemnych dobrych kontaktów, potwierdziła chęć wzmacniania współpracy.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics