Aktualny stan zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego u świń na terytorium Polski
Program zwalczania choroby Aujeszkyego u świń jest realizowany od 2006 r. na obszarze województwa lubuskiego, a od 2008 r. na terytorium całej Polski. Celem programu jest uwolnienie terytorium Polski od w/w choroby.
Umożliwi to w szczególności swobodny handel świniami w Unii Europejskiej bez konieczności spełniania dodatkowych wymagań weterynaryjnych w odniesieniu do tej choroby. Od grudnia 2012 r. zasady przedmiotowego programu wdraża nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 2012 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego uświń (Dz. u. z 2012, poz. 1440).
Obecnie na obszarze wszystkich województw Polski są prowadzone badania w ramach stałego monitorowania choroby Aujeszkyego. Ponadto, w dalszym ciągu prowadzone jest zwalczanie choroby poprzez sukcesywne uwalnianie od wirusa stad szczepionych oraz eliminację zwierząt zakażonych w stadach zawieszonych.
Stałe monitorowanie choroby prowadzi się w stadach uznanych za:
- wolne od wirusa choroby Aujeszkyego;
- wolne od wirusa choroby Aujeszkyego – szczepione oraz
- urzędowo wolne od wirusa choroby Aujeszkyego.
Celem stałego monitorowania choroby jest potwierdzenie utrzymywania statusu:
- stada urzędowo wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego, stada wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego oraz stada wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego – szczepionego;
- regionu wolnego od wirusa choroby Aujeszkyego.
Badania w ramach stałego monitorowania choroby Aujeszkyego prowadzone są w stadzie raz w roku kalendarzowym. Odstęp pomiędzy dwoma kolejnymi badaniami powinien wynosić od 3 do 12 miesięcy.
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych