Koniec dopłat na zakup pieców gazowych

Tylko do końca tego roku osoby planujące zakup pieca na paliwo kopalne (w tym gaz) będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na ten cel. To efekt przyjęcia przez Parlament Europejski zmian w Dyrektywie o efektywności energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD). Nowe przepisy zachęcają do zakupu systemów grzewczych, w których głównym źródłem ciepła dla budynku będzie instalacja OZE. Eksperci podkreślają, że zmiana sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczne i energooszczędne to dobry krok, jednak aby miał on sens, konieczne jest zadbanie o właściwą izolację termiczną budynku. A tej w Polsce nie posiada aż 1,7 mln domów jednorodzinnych.

Koniec dopłat na zakup pieców gazowych. Unia Europejska promuje instalacje OZE, ale w Polsce problemem wciąż są nieocieplone budynki, fot. ISOVER

Zmiany w Dyrektywie o efektywności energetycznej budynków

W marcu tego roku Parlament Europejski zatwierdził zmiany w Dyrektywie o efektywności energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD, tzw. dyrektywa budynkowa). Nowe przepisy zakładają, że do 2030 roku wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. Dla istniejących już obiektów termin ten został wydłużony do 2050 roku.

Wycofywanie pieców na paliwa kopalne

Aby osiągnąć te cele, państwa członkowskie UE muszą wycofać się z promowania zakupu pieców na paliwa kopalne, w tym kotłów gazowych. Dofinansowanie na ich zakup będzie dostępne tylko do końca 2024 roku, a sprzedaż będzie możliwa do 2029 roku. Całkowite wycofanie pieców na paliwa kopalne planowane jest na 2040 rok.

Wsparcie dla ekologicznych systemów grzewczych

Wprowadzone zmiany mają na celu promowanie bardziej energooszczędnych i ekologicznych metod ogrzewania, takich jak systemy hybrydowe, łączące kocioł z instalacją słoneczną lub pompą ciepła. Na zakup tych instalacji można uzyskać dofinansowanie z programów „Czyste Powietrze” i „Moje Ciepło”.

Konieczność termomodernizacji

Stopniowe odchodzenie od pieców na paliwa kopalne pomoże zredukować emisje CO2 i zwiększyć efektywność energetyczną budynków. Jednak zmiana źródła energii będzie skuteczna tylko przy odpowiedniej izolacji termicznej. W Polsce 1,7 mln domów jednorodzinnych nie posiada odpowiedniej izolacji.

Wyzwania termomodernizacji

Henryk Kwapisz z Saint-Gobain podkreśla, że najlepszym sposobem na oszczędność energii jest doskonałe ocieplenie dachu, ścian i podłogi. „OZE nie rozwiążą problemu całkowicie, dopóki będą potrzebować energii elektrycznej z węgla. Najszybszym i najbardziej skutecznym działaniem jest ocieplenie budynku, co pozwoli zaoszczędzić energię i pieniądze”, tłumaczy Kwapisz.

Termomodernizacja w Europie

W Europie 75% zasobów budowlanych jest „nieefektywnych energetycznie”, a renowacji poddawanych jest tylko 1% budynków rocznie. Dlatego UE kładzie duży nacisk na termomodernizację, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w budynkach

Źródło: ISOVER

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Niewielkie wahania cen paliw na stacjach

Drugi grudniowy tydzień okazał się dość spokojny i przychylny dla kierowców. Zgodnie z prognozami e-petrol.pl, zmiany w cennikach hurtowych i detalicznych miały być niewielkie....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics