Nowe rynki zbytu

Polska jest aktywna nie tylko na arenie europejskiej czy w Ameryce Północnej, lecz także w Azji, na Bliskim i Dalekim Wschodzie. W ciągu ostatnich czterech lat uzgodnione zostały warunki dostępu polskich produktów żywnościowych do rynków m.in. Japonii, Chin, Wietnamu, Singapuru.

W porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. wśród ważniejszych partnerów handlowych, największy, procentowy wzrost eksportu odnotowano w handlu z Arabią Saudyjską (o 88%), co wynikało ze wzrostu eksportu serów, czekolady i wyrobów zawierających kakao oraz pszenicy. Również w obrotach ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi nastąpił ponad dwukrotny (o 66%) wzrost eksportu, głównie za sprawą wzrostu wywozu papierosów oraz czekolady i wyrobów zawierających kakao.

 

\"Nowe

 

 

Poza wyżej wymienionymi krajami na uwagę zasługuje również znaczący wzrost eksportu do innych krajów arabskich, takich jak Libia (o 448%), Jemen (o 200%) czy Syria (o 83%).

Dobrym sygnałem zarówno dla polskich przedsiębiorców, jak i eksporterów są coraz bardziej otwierające się rynki azjatyckie. W 2012 r. odnotowano wzrost eksportu do Wietnamu (o 66%), co wynikało ze zwiększonej sprzedaży filetów rybnych oraz mleka i serwatki w proszku. Za sprawą zwiększającego się eksportu mięsa wieprzowego do Japonii, wyraźnie poprawia się bilans handlowy polski z tym krajem. Eksport mięsa wieprzowego i podrobów jadalnych przyczynił się do wzrostu (o 50%) wartości polskiego eksportu do Chin.

Spośród innych regionów, do których zwiększyliśmy nasz eksport warto wymienić Irlandię. Na przestrzeni ostatniego roku nastąpił dwukrotny (o 110%) wzrost eksportu do tego kraju, a to dzięki dużemu zainteresowaniu odbiorców irlandzkich ziarnem zbóż (głównie kukurydzy i pszenicy) oraz mięsem wołowym z Polski.

Rekordowy poziom wartości eksportu
Wiele wskazuje na to, że za 2012 r. całkowita wartość eksportu z Polski towarów rolno-spożywczych może osiągnąć rekordowy poziom i przekroczy 17 mld EUR. Na ogół ostatnie miesiące roku charakteryzowały się niewielką miesięczną dynamiką wzrostu, a wręcz przynosiły spadki. Tymczasem, w 2012 r. w październiku odnotowano wysoką, miesięczną dynamikę wzrostu eksportu wynoszącą ponad 9%, podczas, gdy średnia dla 2012 r. wynosiła 4%.

Bardzo dobre wyniki polskiego handlu zagranicznego w 2012 r. pozwalają z optymizmem patrzeć na dalszy rozwój polskiego eksportu towarów rolno spożywczych w 2013 r.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pogoda wariuje. Na termometrach nawet 15 stopni!

Na początku tygodnia będzie słonecznie i ciepło, do 15°C lokalnie na południu kraju. We wtorek chłodny front atmosferyczny, związany z głębokim niżem znad Morza Północnego, przyniesie wzrost zachmurzenia i opady...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics