Ceny cukru na świecie, UE i w Polsce

Wrzesień przyniósł podwyżki na giełdach. Z perspektywy ostatnich dwóch lat cukier był jednak i tak tani. Pod koniec września za tonę cukru surowego trzeba było zapłacić 387,7 USD, a za cukier biały 490,8 USD/t.

W ujęciu miesięcznym cukier był droższy o odpowiednio 7 i 3%, ale w relacji rocznej był tańszy o odpowiednio 10 i 14%. Ostatnie podwyżki to przede wszystkim skutek spowolnienia kampanii cukrowniczej w Brazylii spowodowanej opadami deszczu. Silny jest też popyt ze strony produkcji bioetanolu i mniej trzciny jest przerabiane na cukier w tym kraju.

Na giełdach z kolei obserwowana jest wzmożona aktywność inwestorów, co także działa prowzrostowo. Według renomowanej firmy konsultingowej Kingsman pod koniec września 2013 roku za tonę cukru surowego w Brazylii (FOB, spot, ładunek w porcie Santos) trzeba było zapłacić 383 USD/t (spadek w ciągu roku o 11%), a za tonę cukru białego 478,5 USD (spot, FOB, Santos – mniej o 9%). Z kolei w Tajlandii tona cukru białego ICUMSA45 potaniała przez ostatni rok o 14% do 486,9 USD/t.

W lipcu 2013 roku tona cukru białego kosztowała w UE średnio 719 EUR/t (cena producenta, około 3,07 zł/kg) – w ciągu roku cukier podrożał o 1%. Za tonę cukru przemysłowego trzeba było zapłacić 362 EUR/t – w skali roku ceny spadły o 11%. Ostatnie miesiące przyniosły stabilizację cen cukru przemysłowego. Ceny cukru konsumpcyjnego wykazy zauważalną zmienność, spadki i wzrosty nie były jednak duże. Cukier ciągle był drogi.

 

\"\"

 

 

Powodem takiej sytuacji są zbyt niskie limity produkcyjne i niewystarczający import na preferencyjnych zasadach (cła są na tyle wysokie, że praktycznie nie opłaca się sprowadzać cukru poza kontyngentami). Z bezcłowego importu korzystają przede wszystkim najbiedniejsze kraje i byłe kolonie, a tam sektor cukrowniczy nie jest efektywny, co skutkuje niewystarczającą i drogą produkcją. W lipcu 2013 roku za tonę cukru białego z krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku unijni partnerzy płacili średnio 689 EUR/t, czyli tylko 30 EUR/t mniej, niż wynosiły ceny zbytu w UE (w poprzednich miesiącach import był droższy od cen producenta).

Czytaj także:
Nie trać plonu przy zbiorze!
Sektor cukrowniczy kuleje
Notowania cukru w dół!

Według danych MRiRW w Polsce w sierpniu 2013 oku cena sprzedaży cukru kwotowego wyniosła 2,6 zł/kg. Z kolei dane GUS pokazują, że w lipcu 2013 roku ceny detaliczne cukru wyniosły 3,57 zł i wykazywały tendencję do spadku od początku roku (-9%). Kilogram cukru paczkowanego (który trafia do sprzedaży detalicznej) kosztował zaś wtedy 2,93 zł, a workowanego (do przemysłu spożywczego) 3,04 zł/kg.

W ujęciu rocznym ceny zbytu były niższe odpowiednio o 7 i 12%, a detaliczne o 10%. Zaskakuje wyższa cena cukru workowanego niż paczkowanego. Zwykle było odwrotnie. Taki rozkład cen może sugerować mały popyt ze strony gospodarstw domowych, a duży ze strony przemysłu spożywczego. W pierwszych siedmiu miesiącach 2013 roku wyraźnie, bo o 22% spadł do 276,3 tys. ton wywóz cukru wobec analogicznego okresu 2012 roku. Średnia wartość eksportu była o 3% niższa w relacji rocznej i wyniosła 640 EUR/t, czyli około 2,68 zł/kg.

Do UE trafiło 69% cukru za średnio 742 EUR/t (-7%, około 3,11 zł/kg). Wywóz do UE był o 4% mniejszy. Ceny uzyskiwane w handlu z unijnymi partnerami w pierwszym półroczu były niższe niż ceny zbytu w kraju, ale w lipcu już eksport był opłacalny. Poziom cen pozwala przyjąć, że przedmiotem eksportu był cukier kwotowy. W okresie styczeń-lipiec 2013 roku import cukru spadł o 7% w relacji rocznej do 150 tys. ton.

W pierwszej połowie roku był o 40% wyższy w relacji rocznej. W lipcu 2013 roku sprowadzono jednak tylko 6 tys. ton wobec 48 tys. ton w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Cukier kupowano średnio po 590 EUR/t (około 2,47 zł/kg bez rozróżnienia na cukier biały i surowy). Z krajów trzecich sprowadzono 89% cukru (spadek o 5% do 133,6 tys. ton). Z UE kupowano cukier po średnio 805 EUR/t, a krajów trzecich po 564 EUR/t.

Najprawdopodobniej mógł zostać rozpoczęty proces odbudowy zapasów cukru w Polce, które na koniec sezonu 2012/13 mogą wynosić 100 tys. ton. Zastanawia lipcowe załamanie importu. Być może jest związane z wykorzystaniem preferencyjnych kontyngentów pod koniec sezonu 2012/13 – nowy sezon zaczyna się właśnie, co może wpłynąć na intensyfikację importu.

Spadający import będzie jednak przemawiał za wzrostem cen cukru. Na razie jednak trzeba przyjąć, że obserwowana w pierwszym półroczu poprawa zaopatrzenia krajowego rynku sprawi, że ceny cukru w Polsce będą dalej obniżyć się.

Źródło: Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics