Afrykański pomór świń znów zaatakował!

Nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto w obwodzie włodzimierskim w Rosji. Natomiast na Zabajkale odnotowano dwa nowe ogniska pryszczycy – poinformowała rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). W obwodzie włodzimierskim położonym na wschód od Moskwy w jednym z gospodarstw myśliwskich wykryto nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). Obecność wirusa stwierdzono podczas badania mięsa dwóch dzików. W końcu sierpnia w tamtym rejonie, także w gospodarstwie leśnym, wykryto ognisko tej groźnej choroby.

Obecnie w miejscu, gdzie pojawiło się nowe ognisko choroby pracują służby weterynaryjne, które zabezpieczają teren – poinformowały rosyjskie media.

Czytaj także:
Pogłowie trzody chlewnej nadal w dół!

Postęp hodowlany trzody chlewnej
Krajowe ceny prosiąt

Afrykański pomór świń to choroba, której nie można leczyć, ani zwalczyć przy pomocy szczepionki. Rozprzestrzenianie choroby można jedynie zatrzymać poprzez rygorystyczne przestrzeganie kwarantanny. Według danych Rossielchoznadzoru, w połowie września br. w Federacji Rosyjskiej było zarejestrowanych 86 ognisk ASF u świń. Po raz pierwszy wirusa znaleziono u trzody w Rosji w 2007 r.; od tej pory wybito setki tysięcy świń.

Natomiast na Zabajkale służby weterynaryjne wykryły dwa ogniska pryszczycy. Wirus został ujawniony przy badaniu mięsa. Zarażone krowy pochodziły z dwóch wsi znajdujących się na południowym wschodzie zabajkalskiego kraju, w regionie graniczącym z Chinami. Rossielchoznadzor poinformował, że także wcześniej w tej okolicy wykryto ogniska tej choroby. W tych wsiach znajduje się ponad 190 krów, ponad 1000 owiec i 50 świń. Służby weterynaryjne badają, w jaki sposób krowy zaraziły się chorobą. We wsiach ogłoszono kwarantannę.

Pryszczyca to ostra wirusowa choroba zwierząt kopytnych. Mogą się nią zarazić m.in. krowy, kozy, owce i świnie. Pryszczyca może przenieść się na człowieka poprzez spożycie mleka, mięsa, a także bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem. Choroba nie jest śmiertelna dla człowieka.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics