KRIR: szacowanie strat powinno odbywać się oddzielnie dla produkcji roślinnej i zwierzęcej!

Mając na uwadze wniosek zgłoszony przez Podlaską Izbę Rolniczą, 17 października br. Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie wprowadzenia zmian do rozporządzenia z dnia 13 września 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2013 r. poz. 877,  j.t).

 

\"\"

Zgodnie z art. § 4 ust 1 pkt.1 w/w rozporządzenia pomoc przyznaje się jeżeli  wysokość szkód spowodowanych w gospodarstwie, oszacowanych przez komisję wynosi:

·    średnio powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie rolnym – w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921, z późn. zm.), zwanych dalej "zwierzętami gospodarskimi", lub rybach oraz

·    nie mniej niż 10.000 zł – w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku wystąpienia szkód w gospodarstwie, straty szacowane są z uwzględnieniem produkcji zwierzęcej jak i roślinnej. W przypadku hodowców bydła, u których straty wystąpią jedynie na pastwiskach, łąkach i spowodują straty przekraczające nawet np. 50% produkcji roślinnej, to taki rolnik i tak nie przekroczy wymaganych obecnie 30% szkód w odniesieniu do średniej rocznej produkcji roślinnej zwierzęcej, a przecież utrata możliwości korzystania z łąk i pastwisk jest bardzo dotkliwą  i kosztowną stratą dla rolnika, którzy zmuszeni są do zaciągania kredytów preferencyjnych na zakup pasz w celu utrzymania stada.

Czytaj także:
30 dni roboczych na złożenie wniosku przez poszkodowanych przez klęski żywiołowe!
ARiMR rozpoczęła wypłatę tegorocznych dopłat ONW oraz wsparcia z "Programu rolnośrodowiskowego"

W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zawnioskował o zmianę obowiązujących przepisów tak, aby szacowanie strat w gospodarstwie było dokonywane oddzielnie dla produkcji roślinnej i zwierzęcej, co faktycznie przyczyniłoby się do odtworzenia potencjału produkcyjnego poszkodowanych gospodarstw.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wyzwania sektora rolno-spożywczego: spotkanie z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, w dniu 21.11.2024, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics