Wciąż bardzo niskie ceny ziemniaków na europejskich rynkach

Jak informuje dr Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w najnowszym raporcie rolnym, ceny ziemniaków na europejskich rynkach nadal są bardzo niskie. Kolejne doniesienia potwierdzają bardzo wysokie plony i zbiory ziemniaków w Europie Zachodniej. 

W Belgii zbiory ziemniaków konsumpcyjnych wzrosły o 18% i wynoszą 4,26 mln ton, na skutek zwiększenia o 7% areału ich uprawy (81,4 tys. ha) oraz plonów do 52 ton/ha. Areał dominującej w uprawie odmiany Bintje wzrósł do 44 tys. ha. Pod wpływem informacji o rekordowych zbiorach ceny ziemniaków od połowy września utrzymują się na poziomie zaledwie 15 euro/t. W ubiegłym roku wynosiły one w tym okresie 150 euro/t, a dwa lata wcześniej 250 euro/t.

Według belgijskich organizacji producenckich ceny ziemniaków kontraktowanych obecnie wynoszą 105-110 euro/t. W ostatnich tygodniach na rynku niemieckim ceny ziemniaków jadalnych nieznacznie wzrosły i w końcu października wynosiły 70-72 euro/t, wobec 248-260 euro/t w analogicznym okresie 2013 r.

\"\"

Według AMI (Agrarmarkt Informations-Gesellschaft) niskie ceny ziemniaków powodują wzrost konsumpcji, ale mniejszy niż można byłoby oczekiwać.

We wrześniu br., w porównaniu z wrześniem 2013 r., sprzedaż detaliczna ziemniaków wzrosła o niecałe 5%, ale w odniesieniu do września 2011 r., gdy były niskie ceny, była ona mniejsza o 23%. Ceny ziemniaków do przetwórstwa, w zależności od wielkości, jakości i regionu wynoszą od 10 do 40 euro/t (poza kontraktacją), a ziemniaków na pasze od 0 do 20 euro/t. Oznacza to, że niektórzy producenci ziemniaki odpadowe z przeznaczeniem na skarmianie oddają za darmo.

Niskie ceny surowca powodują, że ceny detaliczne przetworów ziemniaczanych obniżyły się średnio o 16%. Zbiory ziemniaków w Wielkiej Brytanii wzrosły w bieżącym roku o 3,7%, do 6,1 mln ton, ale były znacząco niższe w porównaniu latami 2009 i 2011 r. Średnie ceny ziemniaków ogółem (w tym kontraktowanych) w końcu października 2014 r. wynosiły ok. 160 euro/t (193 euro/t w roku ubiegłym i 250 euro/t dwa lata wstecz), a w sprzedaży wolnorynkowej ok. 110 euro/t (165 euro/t w roku ubiegłym i 350 euro/t dwa lata wstecz).

Niższe ceny spowodowały, że sprzedaż detaliczna ziemniaków świeżych w ostatnich trzech miesiącach wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 1%, a ich ceny na poziomie detalu obniżyły się o prawie 15%. W większym stopniu, bo średnio o ok. 5% wzrosła konsumpcja przetworów ziemniaczanych, przy spadku cen, w zależności od asortymentu, o 2-7%. 

Czytaj więcej:
Sadownicy znów blokują drogi
Innowacje DeLaval podczas EuroTier 2014

Również we Francji ceny ziemniaków są niskie, chociaż w ostatnim okresie nastąpił pewien ich wzrost, zwłaszcza w przypadku ziemniaków z przeznaczeniem na rynki zagraniczne. Ceny eksportowe ziemniaków (w opakowaniach 1-tonowych) wzrosły w ostatnich kilku tygodniach do 60-80 euro/t, a odmian Agata, Mona Lisa nawet do 100-120 euro/t, ale nadal były o 50-60% niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. Ceny ziemniaków umytych, w opakowaniach do sprzedaży detalicznej (2,5 kg, 12,5 kg) kosztują 300-350 euro/t i są o 40-45% tańsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Ceny ziemniaków w Polsce są bardzo niskie, ale sytuacja jest zróżnicowana regionalnie. W północno-wschodniej, gdzie lokalnie latem wystąpiła susza, plony ziemniaków są niższe, a jakość gorsza. Ceny w tej części Polski są wprawdzie znacznie niższe niż w zeszłym roku ale nie ma aż tak dramatycznego spadku jak w pozostałych regionach, gdzie za ziemniaki jadalne producent dostaje zaledwie 100-200 zł/tonę.

Susza spowodowała spadek jakości i plonów ziemniaków skrobiowych, w mniejszym stopniu problem ten dotyczy ziemniaków jadalnych, zwłaszcza odmian wczesnych W regionach, gdzie zlokalizowane są zakłady produkujące frytki i chipsy plony i zbiory ziemniaków były na ogół dobre. 

\"\"

W ostatniej dekadzie października w tzw. „dużym hurcie” bezpośrednio producentom za ziemniaki pakowane w worki płacono od 0,15 do 0,30 zł/kg, a lokalnie nawet 0,10 zł/kg. Na giełdach hurtowych ceny są wyższe. W Broniszach ziemniaki oferowano w tym okresie w cenie 0,28-0,40 zł/kg, w Lublinie 0,40-0,50 zł/kg, w Poznaniu 0,40-0,53 zł/kg, w Sandomierzu 0,30-0,40 zł/kg, a w Łodzi 0,23-0,47 zł/kg. W porównaniu z okresem sprzed miesiąca ceny te nie uległy zmianom, natomiast w najbliższych tygodniach i miesiącach można oczekiwać ich powolnego wzrostu.

Przez cały sezon rynek pozostanie pod presją bardzo niskich cen w krajach Europy Zachodniej. Ceny ziemniaków na targowiskach są dwu-, a nawet trzykrotnie wyższe niż płacone bezpośrednio rolnikom. Sprzedaż na targowiskach należy traktować jako jedną z form handlu detalicznego, gdyż tylko niewielka część transakcji dotyczy większych, hurtowych ilości.

Źródło: IERiGŻ
Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics