Ostatni dzwonek na złożenie wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie

Jeszcze tylko do 17 sierpnia można składać w Agencji wnioski o przyznanie wsparcia na zalesianie.

 

\"rolnictwo,
Dzięki wsparciu udzielanemu przez ARiMR z unijnych programów pomocowych, powierzchnia lasów w Polsce wzrosła o 72 tys. ha.
 

232 wnioski o przyznanie 2,35 mln zł wsparcia na posadzenie 285 ha lasu złożyli dotychczas rolnicy w biurach powiatowych ARiMR. O taką pomoc można ubiegać się tylko do 17 sierpnia w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów",  które finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020. Nabór wniosków trwa od 15 czerwca. O takie wsparcie, oprócz rolników, którzy zdecydowali się posadzić las na swoich gruntach, mogą ubiegać się także jednostki samorządu terytorialnego, czyli jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Złożone wnioski o przyznanie pomocy na zalesianie w ramach działania "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" zostaną poddane ocenie punktowej ze względu na spełnienie kryteriów wyboru operacji. Punkty będą przydzielane w zależności od miejsca, w którym rolnik czy inny beneficjent zamierza posadzić las. Najwięcej ich będzie można otrzymać w przypadku posadzenia lasu w tzw. korytarzu ekologicznym, na obszarach zagrożonych erozją wodną. Punkty przyznawane też będą za posadzenie lasu na terenach przylegających do wód śródlądowych, lasu lub obszaru zalesionego, a także na terenach  o nachyleniu powyżej 12 stopni oraz za zalesianie gruntów w województwach, w których lesistość jest niższa od 30 proc. Na tej podstawie zostanie sporządzona lista określająca kolejność przysługiwania pomocy na zalesianie. Zostanie ona podana przez Prezesa Agencji do publicznej wiadomości za pośrednictwem portalu internetowego ARiMR nie później niż 15 października 2015 r.

Wysokość wsparcia, jakie będzie można otrzymać na "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów", zależy od powierzchni, na której zostanie posadzony las, rodzaju sadzonek oraz od tego, jak będą one chronione. Maksymalna powierzchnia, do której będzie można otrzymać pomoc na zalesianie, wynosi 20 ha, a minimalna 0,1 ha. Aby otrzymać takie wsparcie, konieczne będzie posiadanie specjalnego planu zalesieniowego, który opracowuje nadleśniczy oraz dokonanie nasadzeń zgodnie z jego założeniami.

Czytaj także:
Młody rolnik, który ubiegał się o dopłaty, nie dostanie premii. Samorząd rolniczy apeluje o zmianę przepisów

Pomoc na "Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów" będzie wypłacana w trzech różnych formach:

  • pierwsza obejmuje jednorazowe wypłacenie tzw. wsparcia na zalesianie (część inwestycyjna), o którą rolnicy będą mogli ubiegać się już w 2015 r.,
  • druga polega na wypłacaniu  przez 5 lat premii pielęgnacyjnej,
  • trzecia na wypłacaniu przez 12 lat premii zalesieniowej.

Wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej rolnicy będą mogli składać od 2016 r.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Amiga-Commodore

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Precyzyjne rolnictwo krok po kroku – od planowania do zbiorów

Współczesne rolnictwo przechodzi prawdziwą rewolucję. Coraz więcej gospodarstw decyduje się na wykorzystanie technologii, które wspierają wszystkie etapy produkcji – od planowania, przez pielęgnację upraw,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics