EFSA stwierdza, że gorąca woda pochodząca z recyklingu ma taką samą skuteczność jak gorąca woda pitna, jeśli chodzi o zmniejszanie powierzchniowego zanieczyszczenia mikrobiologicznego.
Podczas stosowania tej wody, za główne ryzyko uznaje się ryzyko mikrobiologiczne związane z niektórymi przetrwalnikami bakterii odpornymi na działanie wysokich temperatur. Ryzyko to można kontrolować, podgrzewając gorącą wodę pochodzącą z recyklingu przy ustalonej minimalnej temperaturze i przez ustalony minimalny czas oraz poddając procesowi przywrócenia odpowiednich właściwości.
Dzięki tym procesom, parametry mikrobiologiczne i chemiczne będą odpowiadały wymogom dotyczącym wody pitnej określonym w rozporządzeniu (WE) nr 852/2004, a ryzyko związane z gorącą wodą pochodzącą z recyklingu nie będzie wyższe niż ryzyko dotyczące gorącej wody pitnej.
Czytaj także:
Wołowina dobrej jakości dzięki optymalizacji produkcji
Przepisy dotyczące jeleniowatych niszczą hodowców!
Ponadto, stosowanie do odkażania tusz gorącej wody pochodzącej z recyklingu przynosi dodatkowe korzyści związane z ochroną środowiska i oszczędnością energii. Stosowanie tej wody powinno zostać włączone do systemów opartych na HACCP i nie może wpływać na obowiązek przestrzegania przez zakłady spożywcze wymogów prawodawstwa unijnego z zakresu higieny żywności.
Gorąca woda pochodząca z recyklingu może być stosowana wyłącznie na całych tuszach lub półtuszach gospodarskich zwierząt kopytnych i zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych, w kontrolowanych i sprawdzonych warunkach.
Redakcja AgroNews, fot.:flickr.com/John Lodder
Źródło: FAMMU/FAPA