IERiGŻ: pogłowie świń w Polsce może być najniższe od 40 lat

W czerwcu 2016 r. pogłowie trzody może nie przekroczyć 10 mln sztuk. Byłby to najniższy poziom pogłowia trzody w ostatnich czterdziestu latach – informuje w najnowszym Raporcie Rolnym Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

\"rolnictwo,

 

Eksperci prognozują, że pogarszająca się wraz  z malejącymi cenami żywca wieprzowego  i powoli rosnącymi cenami zbóż opłacalność chowu trzody chlewnej zapowiada głębszy niż dotychczas oczekiwano spadek pogłowia  i produkcji żywca wieprzowego w 2016 r.

– Bez przebudowy struktur produkcyjnych i poprawy efektywności produkcji przełamanie kryzysu w sektorze trzodowym wydaje się niemożliwe, nawet przy poprawie relacji cenowych – podkreśla Jadwiga Seremak-Bulge z IERiGŻ.

Ceny najniższe od lat
Ceny skupu trzody chlewnej w roku 2015 spadły do najniższego poziomu w ostatnich kilku latach. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na wpływ rosyjskiego embargo na import wieprzowiny z Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia wzrostowej tendencji produkcji wieprzowiny w krajach unijnych oraz wystąpienie w naszym kraju afrykańskiego pomoru świń.

Czytaj także:
Embargo i ASF to główne przyczyny kryzysu na rynku trzody chlewnej

W pierwszym tygodniu listopada przeciętna cena trzody wyniosła 4,16 zł/kg. W drugim tygodniu spadła o kolejne 5 proc. do 3,95 zł/kg, a w trzecim tygodniu po 3 proc. spadku wyniosła 3,82 zł/kg. Eksperci IERiGŻ szacują, że przeciętna cena skupu trzody w listopadzie może wynieść ok. 3,90 zł/kg, a więc aż o 1-0 proc. mniej niż rok wcześniej.

Resort rolnictwa zapowiada program odbudowy pogłowia
Od kilku lat pogłowie trzody chlewnej w Polsce systematycznie spada. Dziś zarówno zakłady mięsne, jak i konsumenci uzależniają się od importowanego, często gorszej jakości mięsa wieprzowego. Resort rolnictwa zamierza zatrzymać ten spadek. W związku z tym przedstawił plan działań, jakie podejmie w celu odbudowy pogłowia trzody chlewnej.

Będą to:

  • Rozwój stad zarodowych oraz wsparcie zakupu materiału genetycznego (dofinansowanie programu hodowlanego dla instytutów np. Instytutu Zootechniki, które powinny odsprzedawać materiał po preferencyjnych cenach).
  • Uproszczenie zasad pozyskania wsparcia inwestycyjnego w ramach PROW.
  • Powiązanie wsparcia PROW z dofinansowaniem ze środków krajowych inwestycji towarzyszących, np. biogazownie z NFOŚIGW.
  • Utworzenie funduszu stabilizacji dochodów dla hodowców trzody chlewnej.
  • Uruchomienie funduszu poręczeniowego (BGK) dla ubojni i przetwórni z kapitałowym udziałem rolników.
  • Uruchomienie funduszu ubezpieczeń wzajemnych w zakresie rekompensat za straty w produkcji rolnej, w tym w chowie trzody chlewnej.
  • Podniesienie jakości doradztwa dla rolników – szeroko zakrojona akcja wyjazdów studyjnych (warsztaty powinny być elementem finansowanym z PROW, ale jednocześnie obowiązkowym przy ubieganiu się o wsparcie inwestycyjne), połączonych z pozyskiwaniem know-how w zakresie nowoczesnych metod hodowli, żywienia i budowy budynków.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Lisa Stevens

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics