IERiGŻ: pogłowie świń w Polsce może być najniższe od 40 lat

W czerwcu 2016 r. pogłowie trzody może nie przekroczyć 10 mln sztuk. Byłby to najniższy poziom pogłowia trzody w ostatnich czterdziestu latach – informuje w najnowszym Raporcie Rolnym Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

\"rolnictwo,

 

Eksperci prognozują, że pogarszająca się wraz  z malejącymi cenami żywca wieprzowego  i powoli rosnącymi cenami zbóż opłacalność chowu trzody chlewnej zapowiada głębszy niż dotychczas oczekiwano spadek pogłowia  i produkcji żywca wieprzowego w 2016 r.

– Bez przebudowy struktur produkcyjnych i poprawy efektywności produkcji przełamanie kryzysu w sektorze trzodowym wydaje się niemożliwe, nawet przy poprawie relacji cenowych – podkreśla Jadwiga Seremak-Bulge z IERiGŻ.

Ceny najniższe od lat
Ceny skupu trzody chlewnej w roku 2015 spadły do najniższego poziomu w ostatnich kilku latach. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na wpływ rosyjskiego embargo na import wieprzowiny z Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia wzrostowej tendencji produkcji wieprzowiny w krajach unijnych oraz wystąpienie w naszym kraju afrykańskiego pomoru świń.

Czytaj także:
Embargo i ASF to główne przyczyny kryzysu na rynku trzody chlewnej

W pierwszym tygodniu listopada przeciętna cena trzody wyniosła 4,16 zł/kg. W drugim tygodniu spadła o kolejne 5 proc. do 3,95 zł/kg, a w trzecim tygodniu po 3 proc. spadku wyniosła 3,82 zł/kg. Eksperci IERiGŻ szacują, że przeciętna cena skupu trzody w listopadzie może wynieść ok. 3,90 zł/kg, a więc aż o 1-0 proc. mniej niż rok wcześniej.

Resort rolnictwa zapowiada program odbudowy pogłowia
Od kilku lat pogłowie trzody chlewnej w Polsce systematycznie spada. Dziś zarówno zakłady mięsne, jak i konsumenci uzależniają się od importowanego, często gorszej jakości mięsa wieprzowego. Resort rolnictwa zamierza zatrzymać ten spadek. W związku z tym przedstawił plan działań, jakie podejmie w celu odbudowy pogłowia trzody chlewnej.

Będą to:

  • Rozwój stad zarodowych oraz wsparcie zakupu materiału genetycznego (dofinansowanie programu hodowlanego dla instytutów np. Instytutu Zootechniki, które powinny odsprzedawać materiał po preferencyjnych cenach).
  • Uproszczenie zasad pozyskania wsparcia inwestycyjnego w ramach PROW.
  • Powiązanie wsparcia PROW z dofinansowaniem ze środków krajowych inwestycji towarzyszących, np. biogazownie z NFOŚIGW.
  • Utworzenie funduszu stabilizacji dochodów dla hodowców trzody chlewnej.
  • Uruchomienie funduszu poręczeniowego (BGK) dla ubojni i przetwórni z kapitałowym udziałem rolników.
  • Uruchomienie funduszu ubezpieczeń wzajemnych w zakresie rekompensat za straty w produkcji rolnej, w tym w chowie trzody chlewnej.
  • Podniesienie jakości doradztwa dla rolników – szeroko zakrojona akcja wyjazdów studyjnych (warsztaty powinny być elementem finansowanym z PROW, ale jednocześnie obowiązkowym przy ubieganiu się o wsparcie inwestycyjne), połączonych z pozyskiwaniem know-how w zakresie nowoczesnych metod hodowli, żywienia i budowy budynków.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Lisa Stevens

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here