– Europejscy rolnicy potrzebują wsparcia nauki i nowych technologii, tak aby być konkurencyjnymi – powiedział europoseł Paul Rübig, gospodarz konferencji zorganizowanej przez EuropaBio na temat korzyści płynących z ochrony patentowej wynalazków dotyczących roślin, która została zorganizowana w ramach 7. Europejskiego Szczytu Innowacyjności.
– Aby wprowadzić innowacyjne produkty rolne na rynek, instytucje publiczne i prywatne firmy, w tym MŚP, potrzebują ochrony własności intelektualnej – dodał Rübig.
Nowoczesne techniki hodowli roślin pozwalają nam opracować bardziej produktywne, wydajne i przyjazne środowisku odmiany roślin, które pozwalają czerpać korzyści tak rolnikom jak i konsumentom. Korzyści te zostały wyraźnie wykazane przez ostatnie badania w związku z nową odmianą „Ogura”, przełomową technologią opracowaną przez francuski Narodowy Instytutu Badań Rolniczych (INRA), która umożliwia produkcję wysoko plonującego rzepaku. Badania wykazały, że w samej tylko Francji, Ogura została wprowadzona przez 83% rolników i wygenerowała szacunkowy przychód 1 mld euro, z czego 75% tej kwoty trafiło do rolników i konsumentów.
– To badanie wyraźnie pokazuje, że rolnicy i konsumenci najwięcej zyskują z tytułu istnienia ochrony własności intelektualnej – powiedział Beat Späth, dyrektor biotechnologii rolniczej w EuropaBio.
– Co więcej, istotne jest, aby innowacje, nad którymi badania trwają wiele lat i kosztują inwestorów miliony euro, wymagają zwrotu nakładów poczynionych na tę inwestycję – dodał Späth.
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/bill davenport