Europejscy rolnicy potrzebują wsparcia nauki i nowych technologii

– Europejscy rolnicy potrzebują wsparcia nauki i nowych technologii, tak aby być konkurencyjnymi – powiedział europoseł Paul Rübig, gospodarz konferencji zorganizowanej przez EuropaBio na temat korzyści płynących z ochrony patentowej wynalazków dotyczących roślin, która została zorganizowana w ramach 7. Europejskiego Szczytu Innowacyjności.

 

\"rolnictwo,

 

– Aby wprowadzić innowacyjne produkty rolne na rynek, instytucje publiczne i prywatne firmy, w tym MŚP, potrzebują ochrony własności intelektualnej – dodał Rübig.

Nowoczesne techniki hodowli roślin pozwalają nam opracować bardziej produktywne, wydajne i przyjazne środowisku odmiany roślin, które pozwalają czerpać korzyści tak rolnikom jak i konsumentom. Korzyści te zostały wyraźnie wykazane przez ostatnie badania w związku z nową odmianą „Ogura”, przełomową technologią opracowaną przez francuski Narodowy Instytutu Badań Rolniczych (INRA), która umożliwia produkcję wysoko plonującego rzepaku. Badania wykazały, że w samej tylko Francji, Ogura została wprowadzona przez 83% rolników i wygenerowała szacunkowy przychód 1 mld euro, z czego 75% tej kwoty trafiło do rolników i konsumentów.

– To badanie wyraźnie pokazuje, że rolnicy i konsumenci najwięcej zyskują z tytułu istnienia ochrony własności intelektualnej – powiedział Beat Späth, dyrektor biotechnologii rolniczej w EuropaBio.

– Co więcej, istotne jest, aby innowacje, nad którymi badania trwają wiele lat i kosztują inwestorów miliony euro, wymagają zwrotu nakładów poczynionych na tę inwestycję – dodał Späth.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/bill davenport

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak zbierać i suszyć grzyby?

W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47. Jak je zbierać, suszyć i przyrządzać opowiada dr Cecylia Uklańska-Pusz...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,950ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE