Z prognoz Komisji Europejskiej wynika, że pogłowie krów mlecznych w 2016 roku w Unii Europejskiej spadnie o około 1 proc. do poziomu 23,1 mln sztuk. W 2015 roku w Unii krów mlecznych było ponad 23,6 mln szt.
– W starych krajach członkowskich stopa redukcji wyniesie 0,6 proc., natomiast w nowych 2 proc. – informuje w najnowszym raporcie dotyczącym rynku mleka Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Zdaniem autorów raportu do procesów restrukturyzacyjnych przyczyni się przede wszystkim likwidacja kwot mlecznych. Poza tym koncentracja pogłowia krów mlecznych w dużych stadach i w regionach o sprzyjających warunkach przyrodniczych powinna przebiegać szybciej niż w poprzednich latach.
W Polsce ubywa krów
Pogłowie krów mlecznych spada też w Polsce. W połowie 2015 roku stopa redukcji wyniosła 5,1 proc. A na koniec grudnia ubiegłego roku w naszym kraju było ponad 2 miliony 134 tysiące sztuk krów mlecznych, a więc o 113,7 tys. mniej niż w grudniu 2014 roku i o prawie 596,5 tys. sztuk mniej niż w grudniu 2004 roku.
– Największe zmiany za obserwowano w gospodarstwach indywidualnych, utrzymujących prawie 93 proc. krajowego pogłowia. Spadek liczby krów w tych gospodarstwach wyniósł 5,2 proc. W grudniu ubiegłego roku liczba krów mlecznych w gospodarstwach indywidualnych wynosiła 2 021,4 tys. sztuk i była o prawie 13,4 proc. mniejsza w porównaniu z rokiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – wyjaśnia PFHBiPM.
Jeśli zaś chodzi o kraje Unii Europejskiej, największy spadek pogłowia zanotowały: Bułgaria, Estonia, Litwa, Chorwacja i właśnie Polska. Z kolei najwięcej krów przybyło w Irlandii i Holandii.
oprac. i fot. Kamila Szałaj