Nowe produkty, szersze rejestracje. Sumi Agro prezentuje ofertę na ten sezon

Aż trzy nowe produkty Sumi Agro trafią w tym roku na rynek. Firma oferuje rolnikom nowe rozwiązania w walce z chorobami grzybowymi w zbożach i rzepaku oraz ze szkodnikami w rzepaku i w sadach. Sporym zaskoczeniem dla polskich gospodarzy może być też nowe opakowanie znanego i powszechnie stosowanego insektycydu Mospilanu 20 SP – środek ten będzie teraz sprzedawany w wodnorozpuszczalnych woreczkach.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NA DOLE STRONY

 

\"rolnictwo,

 

Celny strzał w szkodniki
Producenci rzepaku i pszenicy ozimych otrzymali nową broń walki ze szkodnikami. To najnowszy insektycyd firmy Sumi Agro – Inazuma 130 WG.

Od trzech lat producenci rzepaku mają poważne problemy z ochroną swoich upraw. Unijny zakaz stosowania zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy przyczynił się do nasilenia presji ze strony szkodników. 

Nowe rozwiązanie insektycydowe Inazuma 130 WG po części ułatwi walkę z insektami, zwalcza bowiem szkodniki gryzące i ssące.

Wiosną preparat można stosować do ochrony rzepaku przed chowaczem brukwiaczkiem, chowaczem czterozębnym, słodyszkiem rzepakowym, chowaczem podobnikiem i pryszczarkiem kapustnikiem. Jesienią natomiast zwalczy pchełkę rzepakową oraz – jako jedyny dostępny w Polsce środek – tantnisia krzyżowiaczka.

– W 2017 r. przewidywane jest rozszerzenie zakresu stosowania insektycydu o śmietkę kapuścianą i mączliki – zapewnia Paweł Banach, dyrektor rejestracji i rozwoju produktów Sumi Agro Poland.

Sady wolne od owocówki jabłkóweczki
W tym roku sadownicy będą mogli skuteczniej walczyć z owocówką jabłkóweczką. Sumi Agro wprowadza właśnie na rynek absolutną nowość – Isomate CTT – produkt, który skutecznie chroni sady jabłoniowe przed owocówką jabłkóweczką będąc jednocześnie bezpiecznym dla środowiska.

Jak działa ten preparat? Otóż rozwieszany jest on na drzewkach w formie dyspenserów, z których uwalniana jest substancja czynna środka (feromon) wabi i dezorientuje samce szkodnika. W konsekwencji nie dochodzi do kopulacji (lub występują one sporadycznie) i dzięki temu znacząco ograniczana jest populacja agrofaga na danym areale.

– Środek nie ma pozostałości, co jest szczególnie istotne w produkcji owoców jakościowych – wyjaśnia Banach.

Firma zdradziła nam, że podobne rozwiązanie będą mogli zastosować plantatorzy czarnej porzeczki w walce z przeziernikiem – produkt jest jeszcze na etapie rejestracji, ale być może w następnym sezonie trafi do sprzedaży.

Ulepszony Toledo
Na rynek trafi także nowa formulacja znanego preparatu Toledo. Toledo Extra 430 SC to fungicyd na bazie tebukonazolu o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie pszenicy ozimej, jęczmienia jarego oraz rzepaku ozimego przed chorobami grzybowymi.

– Środek wykazuje dodatkowo korzystny wpływ na rozwój roślin rzepaku – podkreśla Paweł Banach i wylicza, że skoncentrowana formulacja pozwala na obniżenie dawki produktu na hektar, a co za tym idzie – na zmniejszenie kosztów.

Poszerzone rejestracje
Zakres stosowania Mospilanu 20 SP poszerzono o kolejne gatunki roślin rolniczych (bobik, soja, lucerna, łubin, tytoń), warzywnych (seler naciowy, kalafior, brokuł) oraz energetycznych (wierzba). Mospilan 20 SP jest na polskim rynku insektycydów produktem o najszerszym spektrum zwalczanych szkodników i chronionych upraw.

– Środek ma obecnie prawie 280 zastosowań – wylicza dyrektor Banach.

Rozszerzona o kolejne zastosowania została także etykieta środka Topsin M 500 SC. Poszerzono zakres stosowania tego fungicydu o wiele gatunków warzyw (groch siewny i cukrowy, bób, marchew, pietruszkę, pasternak, kapustę głowiastą czerwoną, włoską, brukselkę) oraz roślin jagodowych (porzeczka czarna, czerwona, biała, agrest, truskawka, poziomka, malina, jeżyna, borówka wysoka) oraz upraw jagodowych. Topsin M 500 SC uzyskał także zezwolenie do stosowania w uprawie pieczarki i jest obecnie jednym z dwóch fungicydów dopuszczonych do stosowania w tej uprawie.

Dotychczas etykieta fungicydu Yamato 303 SE pozwalała na stosowane środka w uprawach rolniczych. Od tego sezonu środek można stosować także w uprawie roślin jagodowych (truskawka, poziomka, agrest, malina, jeżyna, borówka wysoka, winorośl) i warzywnych (burak ćwikłowy, a w uprawach pod osłonami – ogórek i cukinia) oraz w uprawie wielu gatunków roślin ozdobnych pod osłonami.

Akarycyd Kanemite 150 SC, który zarejestrowany był do ochrony jabłoni także rozszerzył etykietę o kolejne zastosowania. Obecnie środek można stosować do zwalczania określonych gatunków przędziorków w uprawie roślin sadowniczych (jabłoń, grusza, truskawka), warzywnych (pod osłonami – pomidor, ogórek, cukinia, oberżyna) oraz roślin ozdobnych i chmielu a także w szkółkach leśnych drzew liściastych i iglastych.

Kanemite 150 SC jest akarycydem wyróżniającym się w segmencie tego typu produktów dostępnych na polskim rynku. Substancją czynną produktu jest acekwinocyl, a jego największą zaletą − nowy, unikalny mechanizm działania polegający na blokowaniu transportu elektronów w mitochondrialnym kompleksie III. Acekwinocyl blokuje proces oddychania przędziorków, hamując go na innym etapie niż substancje czynne akarycydów z innych grup chemicznych – podkreślał Zbigniew Dąbrowski z Sumi Agro Poland.

Mospilan w nowej odsłonie
W tym roku w nowej odsłonie na rynek trafi Mospilan 20 SP. Dostępny on będzie w poręcznej i bezpiecznej dla przygotowującego ciecz roboczą formie – w woreczkach wykonanych z folii wodnorozpuszczalnej. Ten sposób konfekcjonowania testowany był w Instytucie Ochrony Roślin przez zespół dr Marka Wachowiaka.

– Dzięki wykorzystaniu wodnorozpuszczalnych opakowań nie dochodzi do kontaktu osoby przygotowującej ciecz roboczą ze środkiem ochrony roślin – wyjaśniła Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland. I zdradziła, że firma planuje wprowadzenie kolejnych korzyści dla użytkowników Mospilanu.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics