Plantacjom rzepaku ozimego zagraża sucha zgnilizna kapustnych. Z sygnalizacji PIORiN wynika, że silne porażenie tym grzybem występuje w kilku powiatach województwa opolskiego.
Zmacerowany liść z piknidami suchej zgnilizny kapustnych
Sucha zgnilizna kapustnych – jak rozpoznać chorobę?
Sucha zgnilizna kapustnych to najgroźniejsza z chorób rzepaku. Infekcja liści lub łodyg zachodzi w miejscach uszkodzeń lub np. poprzez aparaty szparkowe. Grzyb po porażeniu liścia przerasta jego tkanki, ogonek liściowy, a następnie wrasta do pędu oraz szyjki korzeniowej. Jasnobrązowe, owalne plamy z piknidiami (owocnikami grzyba w kolorze czarnym) na powierzchni to najczęściej obserwowane objawy choroby na liściach.
– Plamy stopniowo się rozrastają, redukując istotnie powierzchnię asymilacyjną, są też źródłem choroby na następnych częściach roślin. Objawy na łodygach to płaskie, rozległe, jasnobrunatne plamy z piknidiami na powierzchni, często z brunatną obwódką, natomiast na szyjkach korzeniowych są to brunatno-brązowe, mokre wgłębienia tkanek. Plamy te stopniowo stają się coraz głębsze, zasychają i murszeją. Porażenie szyjki korzeniowej prowadzi do zakłóceń w przewodzeniu substancji pokarmowych i wody, zwiększa się skłonność do wylegania. Plon nasion uzyskany z takich roślin jest istotnie mniejszy i gorszej jakości – wyjaśnia dr Ewa Jajor z Instytutu Ochrony Roślin.
Obecnie rozwojowi choroby na plantacjach rzepaku ozimego sprzyja deszczowa pogoda i temperatura powyżej 15oC oraz uszkodzenia przez szkodniki.
Czytaj także:
Na jakie zabiegi czekają teraz zboża i rzepak?
Nowy fungicyd do ochrony rzepaku i buraków cukrowych
Poczekać z zabiegiem chemicznym
Należy pamiętać, że stwierdzenie wystąpienia choroby na polu nie oznacza konieczności natychmiastowego przeprowadzenia zabiegu chemicznego. Trzeba najpierw przeprowadzić lustracje pól.
– Progiem ekonomicznej szkodliwości jest stwierdzenie 10-15 proc. roślin rzepaku ozimego z objawami suchej zgnilizny kapustnych w postaci zbrunatnienia szyjek korzeniowych lub żółtobrunatnych plam z piknidiami na liściach – wyjaśnia PIORiN.
Czym zwalczać suchą zgniliznę kapustnych?
Do ograniczenia rozwoju choroby można zastosować m.in.:
- Azyl 250 SC
- Caryx 240 SL
- Dafne 250 EC
- Furtado 250 EW
- Pictor 400 SC
- Traper 250 EC
- Yamato 303 SE
Kamila Szałaj, fot. Procam