Będzie refundacja na środki dezynfekcyjne

Ministerstwo rolnictwa wychodzi naprzeciw producentom trzody chlewnej z terenów  objętych restrykcjami w związku z wirusem ASF. Będą oni mogli się ubiegać o refundację wydatków na dezynfekcję i środki techniczne.

\"rolnictwo,


Od 26 września do 17 października br. producenci rolni, którzy w latach 2015-2018 przez co najmniej rok utrzymywali świnie w swoich gospodarstwach, mogą składać wnioski o refundację wydatków poniesionych na dezynfekcję i środki techniczne.

Wsparcie to dotyczy gospodarstw położonych w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

W woj. podlaskim wnioski mogą składać hodowcy z gmin: Giby i Sejny z miastem Sejny, Lipsk, Płaska, Sztabin i Bargłów Kościelny, Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków, Michałowo, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Choroszcz, Tykocin i Zawady, Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka, Szudziałowo, Korycin i Suchowola, Białowieża, Czyże, Hajnówka z miastem Hajnówka, Narew, Narewka, Dubicze Cerkiewne, Kleszczele i Czeremcha, Kobylin-Borzymy, Rutki, Goniądz, Jaświły, Mońki, Trzcianne, Krypno, Knyszyn i Jasionówka, Rajgród, Grajewo, Szczuczyn, Wąsosz i Radziłów, Orla, Bielsk Podlaski i Boćki, Milejczyce, Nurzec-Stacja, Mielnik, Siemiatycze z miastem Siemiatycze, Drohiczyn i Dziadkowice, Grabowo i Stawiski, Przytuły, Jedwabne i Wizna.

W województwie lubelskim dotyczy to gospodarstw w powiecie bialskim w gminach: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Piszczac, Kodeń, Terespol z miastem Terespol, Łomazy i Międzyrzec Podlaski. Wsparcie dotyczy także  powiat grodzki Biała Podlaska.
Natomiast w woj. mazowieckim o wspracie mogą ubiegać się gospodarze z gmin: Huszlew, Olszanka, Platerów, Sarnaki, Stara Kornica i Łosice z miastem Łosice i Korczew.

Na co można otrzymać refundację?

Hodowcy świń z powyższych gmin mogą składać wnioski o udzielenie pomocy na refundację 50% wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych. Pomoc będzie udzielana w formie de minimis.

Gdzie należy złożyć wniosek?

Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.
Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Co należy dołączyć do wniosku?

Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć:

  1. faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi ich poniesienie,
  2. oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie,
  3. oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeceny na rynku rzepaku nabierają tempa

Kompleks oleistych traci na wartości za sprawą dobrych warunków upraw w Brazylii, gdzie rosną szanse na rekordowe zbiory soi. Soja w Chicago zaczyna też odczuwać...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics