Samorząd rolniczy przestawił uwagi dotyczące instrumentu "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN".
Według samorządu rolniczego kwota przewidziana na realizację instrumentu wynosząca 36,6 mln euro jest niewystarczająca.
– Nowa ustawa Prawo wodne będzie dotyczyć 335 tys. gospodarstw i spowoduje wydatki inwestycyjne wynoszące 754,7 mln zł w związku z nowymi wymaganiami dotyczącymi przechowywania nawozów naturalnych. Należałoby przeznaczyć na ten cel znacznie większe środki, ponieważ zainteresowanie takim programem przez rolników z pewnością będzie dużo większe niż w latach poprzednich – uważa Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Jego zdaniem minimalny poziom wsparcia powinien zostać na poziomie 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla młodych rolników do 60 proc.
– Jednocześnie powinien być podniesiony do maksymalnej sumy 100 tys. zł inwestycji, ze względu na wyższe ceny maszyn i środków jak i usług budowlanych – wylicza Szmulewicz.
Płyty obornikowe i zbiorniki
Według KRIR, w punktacji powinien być uwzględniony priorytet do budowy płyt obornikowych i zbiorników do przechowywania gnojowicy i gnojówki oraz zbiorników i płyt do przechowywania pasz soczystych dla rolników, którzy posiadali zwierzęta co najmniej rok przed dniem złożenia wniosku o pomoc, utrzymujący w gospodarstwie do 100 DJP (duża jednostka przeliczeniowa inwentarza).
– Kwota wsparcia powinna być uzależniona od ilości DJP + 25 proc. rezerwy na rozwój stada – uważa KRIR.
Wsparcie na zakup maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych miałoby mniejszą punktację, ewentualnie można byłoby rozważyć możliwość uwzględnienia w działaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych”.
Zdaniem samorządu rolniczego gospodarstwa rolne, które do tej pory nie korzystały z wsparcia w ramach PROW 2007-2013 i 2014-2020 na takie inwestycje powinny mieć dodatkowe punkty tak, by umożliwić takim producentom szybkie dostosowanie się do nowych obowiązków.
Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com