Ostatni dzwonek na regulatory wzrostu w rzepaku

To ostatni dzwonek na zastosowanie regulatora wzrostu rzepaku. Warto przeprowadzić ten zabieg, by wstrzymać wzrost pędu głównego, a pobudzić do wzrostu pędy boczne. 

rolnictwo, portal rolny, rzepak, nasiona rzepaku, odmiany rzepaku, regulatory wzrostu w rzepaku

Najczęściej do regulacji wzrostu rzepaku rolnicy wybierają triazole, które również wyniszczają szeroki zakres patogenów chorobotwórczych.

Triazole zastosowane jesienią hamują wzrost części podliścieniowej, czyli szyjki korzeniowej, powodują też obniżenie pąka wierzchołkowego oraz skrócenie ogonków liściowych.

– Dzięki temu stożek wzrostu nie wynosi się nad powierzchnię gleby i jest mniej narażony na działanie niski temperatur, wiatru i mrozu – wyjaśnia dr Ewa Jajor z Instytutu Ochrony Roślin.

Należy jednak pamiętać, że warunkiem uzyskania odpowiedniej skuteczności triazoli jest temperatura powietrza, która powinna być wyższa niż 10-12oC.

Dlatego, jeśli zabieg ten nie został jeszcze przeprowadzony, należy to zrobić w najbliższych dniach. Zbliżające się ochłodzenie może to utrudnić.

Kamila Szałaj, fot. Marta Nowak-Woźnica

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Resort rolnictwa wydłuża termin składania wniosków o dopłaty

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłuża termin przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Rolnicy będą mogli składać wnioski o pomoc do 17 czerwca. Resort Rolnictwa opublikował...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics