Na św. Marcina najlepsza gęsina. Jak ją upiec?

11 listopada kojarzy się przede wszystkim ze Świętem Niepodległości. Ale to także Dzień Świętego Marcina. A jak mówi stare przysłowie – na Świętego Marcina najlepsza gęsina. Więc aby tradycji stało się za dość, koniecznie przygotujcie gęś na sobotni obiad. Najlepiej według polecanego przez nas przepisu.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, gęsina

Święty Marcin był francuskim biskupem. Swoją posługę sprawował w Tours we Francji w 4 wieku naszej ery. I, jak głosi legenda, był mocno związany z gęsiami. Podobno po śmierci poprzedniego biskupa tego miasta, jako następcę wybrano właśnie Marcina. Ale odmówił on przyjęcia urzędu. By uniknąć próśb o sprawowanie godności biskupiej, schował się do klasztornej szopy, w której hodowano gęsi. A te swoim gęganiem zdradziły jego kryjówkę… W rezultacie Marcin został biskupem. Dlatego w dniu jego święta – 11 listopada – na pamiątkę tamtych wydarzeń jemy pieczoną gęś, koniecznie z modrą kapustą.

Najlepszy przepis na pieczoną gęś

Jak idealnie przyrządzić gęś? Zdradzimy Wam niezawodny przepis, wielokrotnie wypróbowany przez naszą redakcyjną koleżankę Kamilę Szałaj.

Przepis pochodzi ze strony www.kwestiasmaku.com Dzięki uprzejmości autorki bloga możemy Wam dziś zaprezentować tę wyjątkową recepturę.

Idealny smak i soczystość uzyskujemy dzięki długiemu pieczeniu w niskiej temperaturze, a następnie zrumienieniu skórki pod grillem piekarnika. Czas pieczenia to 7 godzin (dla gęsi o wadze ok. 4 kg) w temperaturze 130°C. Gęś zatem najlepiej włożyć do piekarnika wcześnie rano, aby zdążyła się upiec na obiad.
Do upieczenia gęsi potrzebna będzie gęsiarka z pokrywą (lub duże naczynie żaroodporne z pokrywą lub garnek rzymski z pokrywą).

SKŁADNIKI

  • 1 gęś wypatroszona, około 4 – 4,5 kg, świeża lub mrożona
  • 1 duże kwaśne i twarde jabłko np. szara reneta lub boiken
  • około 1 łyżka soli morskiej
  • 1/2 łyżki świeżo zmielonego pieprzu
  • 3 łyżeczki kminku
  • 3 łyżeczki suszonego tymianku
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 szklanka soku jabłkowego np. z antonówek lub 1/2 szklanki soku i 1/2 szklanki cydru

DODATKI DO WYBORU

  • żurawina
  • ziemniaki podsmażane na gęsim tłuszczu
  • surówka z czerwonej kapusty

Gęś mrożoną dokładnie rozmrozić (kilkanaście godzin w temperaturze pokojowej lub 2 dni w lodówce). Sprawdzić czy w środku gęsi nie ma woreczka z podrobami, jeśli jest – wyjąć go i odłożyć do lodówki (wątróbki można wykorzystać do pasztetu). Do środka gęsi włożyć pokrojone na ćwiartki jabłko. Gęś oprószyć solą i pieprzem, posypać kminkiem i tymiankiem, obłożyć czosnkiem i włożyć do naczynia piersiami do dołu. Tak przygotowaną gęś można przechować przez noc w chłodnym miejscu lub od razu upiec.

Piekarnik nagrzać do 130°C. Na dno naczynia wlać sok jabłkowy i cydr, naczynie przykryć i wstawić do piekarnika. Piec cały czas pod przykryciem przez 7 godzin.

Po upieczeniu zdjąć pokrywkę i gęś zrumienić z dwóch stron pod mocno rozgrzanym grillem w piekarniku, lub – jeśli nie mamy funkcji grilla – w wysokiej temperaturze, około 240°C. Cały proces zrumienienia musi odbyć się bardzo szybko (maksymalnie po kilka minut z każdej strony) aby nie wysuszyć mięsa (najlepiej więc wyjąć gęś z piekarnika na czas jego nagrzewania do wyższej temperatury).

Wyjąć gęś na deskę. Tłuszczu i soku z naczynia nie wylewać. Gęś pokroić ostrym nożem i nożycami do drobiu: najpierw odciąć skrzydła, później udka, następnie przekroić korpus na pół i wyciąć piersi. Podawać z dodatkami.

Na stronie kwestiasmaku.com znajdziecie również inne przepisy na gęsinę.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wyzwania sektora rolno-spożywczego: spotkanie z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, w dniu 21.11.2024, które...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics