Rolnictwo jest istotnym filarem europejskich gospodarek wiejskich, zapewniając miejsca pracy i wspierając społeczności wiejskie. Jednakże obszary te borykają się z wysokimi poziomami biedy i bezrobocia, jak również z niedoinwestowaniem usług i infrastruktury. W obliczu coraz większej liczby młodych ludzi wyjeżdżających w poszukiwaniu innych możliwości, populacja rolników w UE starzeje się, prowadząc do częstszego porzucania ziem rolnych.
JAK WPR MOŻE POMÓC?
Wspólna Polityka Rolna może pomóc w rozwiązywaniu problemu ubóstwa wiejskiego i opuszczania ziemi rolnej oraz w promowaniu odnowy pokoleniowej w europejskich gospodarstwach rolnych. Dopłaty bezpośrednie zapewniają wsparcie finansowe, podczas gdy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przynosi szersze korzyści społecznościom wiejskim.
WPR NA LATA 2014-2020
Wsparcie dla młodych rolników
Rolnicy w wieku poniżej 40 lat mogą się ubiegać o 25-procentowe dodatki do dopłat bezpośrednich w przeciągu pierwszych 5 lat aktywności.
Dopłaty dla mniej uprzywilejowanych obszarów
Rolnicy zmagający się ze szczególnie trudnymi warunkami (np. górzysta lub nieurodzajna ziemia uprawna, północne szerokości geograficzne, ekstremalny klimat, niska gęstość zaludnienia) lub dbający o pewne krajobrazy czy linie brzegowe kwalifikują się do otrzymania dodatkowych dopłat.
Filar 1
Dopłaty bezpośrednie – 308,5 mld euro
Filar 2
Rozwój obszarów wiejskich – 99 mld euro
Wspólna Polityka Rolna w przyszłości
W wizji Komisji Europejskiej odnośnie Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020, państwa i regiony będą miały więcej swobody w gospodarowaniu swoimi dopłatami bezpośrednimi w oparciu o priorytety lokalne. W ten sposób Komisja chce sprawić, aby WPR stała się bardziej efektywnym narzędziem w promowaniu odnowy pokoleniowej i gospodarowaniu ziemią. Poza WPR Na poziomie krajowym państwa członkowskie UE mogą zachęcać do przejmowania ziemi rolnej przez młodych rolników i zwalczać jej opuszczanie oraz ubóstwo wiejskie poprzez zachęty podatkowe i programy inwestycji wiejskich.
– Jeżeli chcemy utrzymać obszary wiejskie oraz rolnictwo przy życiu, to musimy przyciągnąć młodych ludzi. Młodzi ludzie potrzebują zobaczyć, że warto żyć na obszarach wiejskich i że rolnictwo może zapewnić utrzymanie im i ich rodzinom – mówi Jannes Maes, prezydent Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA).
Aymone Lamborelle | EurActiv.com
Tłumaczenie: Aleksandra Kluczka