Jak WPR zwalcza ubóstwo wiejskie i porzucanie gruntów rolnych?

Rolnictwo jest istotnym filarem europejskich gospodarek wiejskich, zapewniając miejsca pracy i wspierając społeczności wiejskie. Jednakże obszary te borykają się z wysokimi poziomami biedy i bezrobocia, jak również z niedoinwestowaniem usług i infrastruktury. W obliczu coraz większej liczby młodych ludzi wyjeżdżających w poszukiwaniu innych możliwości, populacja rolników w UE starzeje się, prowadząc do częstszego porzucania ziem rolnych.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, zazielenienie, WPR, Wspólna Polityka Rolna, PROW 2014-2020

JAK WPR MOŻE POMÓC?

Wspólna Polityka Rolna może pomóc w rozwiązywaniu problemu ubóstwa wiejskiego i opuszczania ziemi rolnej oraz w promowaniu odnowy pokoleniowej w europejskich gospodarstwach rolnych. Dopłaty bezpośrednie zapewniają wsparcie finansowe, podczas gdy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przynosi szersze korzyści społecznościom wiejskim.

WPR NA LATA 2014-2020

Wsparcie dla młodych rolników

Rolnicy w wieku poniżej 40 lat mogą się ubiegać o 25-procentowe dodatki do dopłat bezpośrednich w przeciągu pierwszych 5 lat aktywności.

Dopłaty dla mniej uprzywilejowanych obszarów

Rolnicy zmagający się ze szczególnie trudnymi warunkami (np. górzysta lub nieurodzajna ziemia uprawna, północne szerokości geograficzne, ekstremalny klimat, niska gęstość zaludnienia) lub dbający o pewne krajobrazy czy linie brzegowe kwalifikują się do otrzymania dodatkowych dopłat.


Filar 1 
Dopłaty bezpośrednie – 308,5 mld euro

Filar 2
Rozwój obszarów wiejskich – 99 mld euro



Wspólna Polityka Rolna w przyszłości

W wizji Komisji Europejskiej odnośnie Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020, państwa i regiony będą miały więcej swobody w gospodarowaniu swoimi dopłatami bezpośrednimi w oparciu o priorytety lokalne. W ten sposób Komisja chce sprawić, aby WPR stała się bardziej efektywnym narzędziem w promowaniu odnowy pokoleniowej i gospodarowaniu ziemią. Poza WPR Na poziomie krajowym państwa członkowskie UE mogą zachęcać do przejmowania ziemi rolnej przez młodych rolników i zwalczać jej opuszczanie oraz ubóstwo wiejskie poprzez zachęty podatkowe i programy inwestycji wiejskich. 

– Jeżeli chcemy utrzymać obszary wiejskie oraz rolnictwo przy życiu, to musimy przyciągnąć młodych ludzi. Młodzi ludzie potrzebują zobaczyć, że warto żyć na obszarach wiejskich i że rolnictwo może zapewnić utrzymanie im i ich rodzinom – mówi Jannes Maes, prezydent Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA).

Aymone Lamborelle | EurActiv.com 

Tłumaczenie: Aleksandra Kluczka

Advertisement
Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jakie wsparcie czeka na rolników do końca 2025 roku? ARiMR publikuje harmonogram naborów

Rolnicy w Polsce mogą przygotować się na intensywny sezon składania wniosków o wsparcie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała zaktualizowany harmonogram naborów w ramach...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics