Jak WPR zwalcza ubóstwo wiejskie i porzucanie gruntów rolnych?

Rolnictwo jest istotnym filarem europejskich gospodarek wiejskich, zapewniając miejsca pracy i wspierając społeczności wiejskie. Jednakże obszary te borykają się z wysokimi poziomami biedy i bezrobocia, jak również z niedoinwestowaniem usług i infrastruktury. W obliczu coraz większej liczby młodych ludzi wyjeżdżających w poszukiwaniu innych możliwości, populacja rolników w UE starzeje się, prowadząc do częstszego porzucania ziem rolnych.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, zazielenienie, WPR, Wspólna Polityka Rolna, PROW 2014-2020

JAK WPR MOŻE POMÓC?

Wspólna Polityka Rolna może pomóc w rozwiązywaniu problemu ubóstwa wiejskiego i opuszczania ziemi rolnej oraz w promowaniu odnowy pokoleniowej w europejskich gospodarstwach rolnych. Dopłaty bezpośrednie zapewniają wsparcie finansowe, podczas gdy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przynosi szersze korzyści społecznościom wiejskim.

WPR NA LATA 2014-2020

Wsparcie dla młodych rolników

Rolnicy w wieku poniżej 40 lat mogą się ubiegać o 25-procentowe dodatki do dopłat bezpośrednich w przeciągu pierwszych 5 lat aktywności.

Dopłaty dla mniej uprzywilejowanych obszarów

Rolnicy zmagający się ze szczególnie trudnymi warunkami (np. górzysta lub nieurodzajna ziemia uprawna, północne szerokości geograficzne, ekstremalny klimat, niska gęstość zaludnienia) lub dbający o pewne krajobrazy czy linie brzegowe kwalifikują się do otrzymania dodatkowych dopłat.


Filar 1 
Dopłaty bezpośrednie – 308,5 mld euro

Filar 2
Rozwój obszarów wiejskich – 99 mld euroWspólna Polityka Rolna w przyszłości

W wizji Komisji Europejskiej odnośnie Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020, państwa i regiony będą miały więcej swobody w gospodarowaniu swoimi dopłatami bezpośrednimi w oparciu o priorytety lokalne. W ten sposób Komisja chce sprawić, aby WPR stała się bardziej efektywnym narzędziem w promowaniu odnowy pokoleniowej i gospodarowaniu ziemią. Poza WPR Na poziomie krajowym państwa członkowskie UE mogą zachęcać do przejmowania ziemi rolnej przez młodych rolników i zwalczać jej opuszczanie oraz ubóstwo wiejskie poprzez zachęty podatkowe i programy inwestycji wiejskich. 

– Jeżeli chcemy utrzymać obszary wiejskie oraz rolnictwo przy życiu, to musimy przyciągnąć młodych ludzi. Młodzi ludzie potrzebują zobaczyć, że warto żyć na obszarach wiejskich i że rolnictwo może zapewnić utrzymanie im i ich rodzinom – mówi Jannes Maes, prezydent Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA).

Aymone Lamborelle | EurActiv.com 

Tłumaczenie: Aleksandra Kluczka

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Traktorzysta miał ponad 3 promile i zakaz kierowania. Co mu grozi?

Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli nietrzeźwego traktorzystę. Ciągnikiem rolniczym kierował 57-letni mężczyzna, którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics