Takiego pogłowia bydła mlecznego nie było od 10 lat!

Z danych GUS wynika, że w grudniu 2017 r. pogłowie krów mlecznych w Polsce wyniosło 2,15 mln sztuk i było o 1,1 proc. większe niż przed rokiem. Ostatni raz w Polsce, w grudniu, pogłowie krów mlecznych było większe niż przed rokiem, dziesięć lat temu.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, krowa, bydło mleczne, pogłowie bydła mlecznego, BGŻ BNP Paribas

– Głównym czynnikiem wzrostu pogłowia krów mlecznych były utrzymujące, się wysokie ceny skupu surowca. W 2017 r. średnia cena skupionego w Polsce mleka była rekordowa, wyniosła 1,38 netto za litr, czyli o 25 proc. więcej niż w 2016 r. – wyjaśnia Paweł Wyrzykowski, analityk rynku mleka w Banku BGŻ BNP Paribas.

Ekspert zaznacza, że, co ciekawe, wzrost pogłowia nie był prawdopodobnie związany z mniejszymi ubojami krów.

Rzeczywiście. Według danych MRiRW w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 r. liczba ubitych w Polsce krów była o 2,2 proc. większa niż w analogicznym okresie przed rokiem. W grudniu 2017 r. w trzech największych, pod względem ilości skupionego mleka, województwach, tj. mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim utrzymywano 54 proc. pogłowia krów mlecznych ogółem.

– We wszystkich tych województwach odnotowano wzrost pogłowia w skali roku o 1,7-2,9 proc. co oznacza, że dynamika ta była większa niż przeciętna w kraju – komentuje Wyrzykowski.

Warto też zauważyć, że w grudniu 2017 r., w woj. warmińsko-mazurskim pogłowie krów mlecznych było o 16,8 tys. sztuk, tj. o 10,4 proc., większe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Natomiast najgłębszy spadek pogłowia odnotowano w woj. małopolskim – o 11,2 tys. sztuk, tj. o 13,4 proc.

Pogłowie krów mlecznych mniejsze niż przed zniesieniem kwot

Mimo odnotowanego ostatnio wzrostu pogłowia krów mlecznych w Polsce, porównującego jego wielkość z ostatnim, przed zniesieniem systemu kwotowania produkcji mleka w Unii Europejskiej, wynikiem badania GUS, okazuje się, że zmniejszyło się ono o 4,2 proc.

– Szczególnie głęboką dynamikę spadku odnotowano w przypadku woj. zachodniopomorskiego i dolnośląskiego gdzie w grudniu 2017 r. pogłowie krów mlecznych było odpowiednio o 24 i 23 proc. mniejsze niż w grudniu 2014 r. Silny spadek wystąpił też w woj. podkarpackim (o 21 proc.) i lubuskim (o 19 proc.). W tym okresie, pogłowie zwiększyło się jedynie w woj. wielkopolskim (o 2,1 proc.) i w woj. warmińsko-mazurskim (o 1,3 proc.). Natomiast w woj. podlaskim było na takim samym poziomie jak w grudniu 2017 r. – wylicza analityk.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/DeLaval

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics