O ASF w Kancelarii Premiera. Jakie są pomysły na walkę z wirusem?

Wczoraj w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie ministrów UE, Białorusi, Rosji i Ukrainy oraz Vytenisa Andriukaitisa, komisarza UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Rozmowy dotyczyły  walki z wirusem ASF.

rolnictwo, portal rolny, ASF, produkcja trzody chlewnej, wieprzowina, świnie, Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, Andriukaitis

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa zaznaczył, że dotychczasowe działania pokazują, że walka z wirusem jest długotrwała, wymaga konsekwencji, wielokierunkowych i wspólnych działań oraz znacznych nakładów finansowych. W jego ocenie skutki choroby będą „odczuwalne dłużej niż sama choroba, powodując znaczne straty ekonomiczne i społeczne”.

– Polska podejmuje wszelkie działania, które mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF na terytorium Polski, a tym samym i na pozostałe kraje UE – poinformował minister.

W ocenie Jurgiela w walce z ASF niezbędne jest wsparcie ze strony Komisji Europejskiej.

– Komisja Europejska prowadzi działania służące likwidacji tej choroby. Jak poważny to jest problem widać po frekwencji na dzisiejszym spotkaniu – podkreślił komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis. Zapewnił, że KE będzie nadal wspierać Polskę w walce z wirusem.

Spotkanie zostało zakończone kilkoma konkluzjami.

Konkluzje z dzisiejszych rozmów wskazują, że niezbędna jest dalsza kontynuacja wspólnych działań w zakresie badań naukowych, informowania i edukowania społeczeństw o zagrożeniach jakie niesie ASF oraz o konieczności dalszego wsparcia ze strony Komisji Europejskiej – powiedział minister Jurgiel.

Płot na granicy

Podczas spotkania omawiana była także kwestia płotu na wschodniej granicy. Aby wyeliminować źródło zakażenia wirusem od dzików z Ukrainy, rząd już w lipcu ub.r. podjął decyzję o budowie zapory na granicy, która uniemożliwiłaby migrację ukraińskich i białoruskich dzików na polską stronę.

Inwestycja jest zaplanowana na odcinku granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Łączna długość zapory wynosi ok. 1025 km.

– Budowa płotu powinna ruszyć we wrześniu – ocenił minister Jurgiel.

oprac. Kamila Szałaj, fot.MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rosja zdominowała rynek eksportowy pszenicy

USDA prognozuje całkowity rosyjski eksport pszenicy w tym sezonie na rekordowym poziomie 52 mln ton. Oznacza to 24% udział Rosji w globalnym handlu pszenicą. Dla...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics