Państwa członkowskie poparły w piątek pomysł Brukseli, by niemal całkowicie zakazać stosowania na terenie UE trzech pestycydów, określanych jako neonikotynoidy. Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.
Pszczoły pomagają zapylać nawet 90 proc. głównych światowych upraw, ale od kilku lat coraz głośniej mówi się o ich masowym wymieraniu. Naukowcy nazywają to zjawisko „Zespołem masowego ginięcia pszczoły miodnej” (Colony Collapse Disorder – CCD). Przyczyna zjawiska nie jest do końca wyjaśniona. Według najnowszych ustaleń jest to kombinacja różnych czynników, a przede wszystkim obniżenia odporności pszczół i ich większego narażenia na wirusy, pasożyty i zabójcze grzyby.
Obrońcy pszczół świętują
Komisja Europejska już kilka miesięcy temu zaproponowała niemal całkowity zakaz stosowania trzech konkretnych środków – imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu. Od 2013 r. obowiązują już pewne restrykcje w ich stosowaniu. Teraz jednak chodzi o dopuszczenie ich do użytku tylko w zamkniętych szklarniach. KE wspiera się przy tym ogłoszonymi w lutym wynikami badań Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który wskazał właśnie neonikotynoidy jako jedną z głównych przyczyn CCD.
Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis cieszył się z poparcia państw członkowskich dla zakazu stosowania tego rodzaju pestycydów.
– Komisja zaproponowała te środki kilka miesięcy temu, na podstawie opinii naukowej EFSA. Zdrowie pszczół ma dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ dotyczy bioróżnorodności, produkcji żywności i środowiska – powiedział.
Przed siedzibą KE w Brukseli świętowała niewielka grupa obrońców pszczół.
Organizacje ekologiczne także przyjęły decyzję unijnych ministrów z zadowoleniem.
– Ten wszechstronny zakaz stosowania neonikotynoidów na terenie UE, który dotyczy wszystkich upraw na otwartej przestrzeni, to wielkie zwycięstwo pszczół i całego środowiska w jakim żyją – komentowała Sandra Bell z organizacji Friends of the Earth Europe.
Z kolei ogólnoświatowa organizacja obywatelska Avaaz, która pod petycją o zakaz neonikotynoidów zebrała ponad 4,4 mln podpisów, nazwała dzisiejszą decyzję „promykiem nadziei dla pszczół”.
W Polsce podpisy pod apelem do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie zakazu neonikotynoidów zbierało Greenpeace, które wspierały organizacje pszczelarzy. Petycję poparło 60 tys. Polaków.
Rozporządzenie KE zakazujące stosowania nenikotynoidów może być gotowe już w maju i zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.
Michał Strzałkowski | EurActiv.pl