Susza rolnicza w całej Polsce. Resort rolnictwa uruchamia procedury reagowania

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach-PIB stwierdził występowanie suszy rolniczej na obszarze  całej Polski w uprawach: zbóż ozimych i jarych, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, deficyt wody dla roślin uprawnych, susza, IUNG

Największe zagrożenie występuje wśród upraw zbóż jarych, na ok. 48,9 proc. powierzchni tych upraw, szczególnie w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz mazowieckim. Dotkniętych suszą jest ponad 39,3 proc. powierzchni upraw truskawek, w największym stopniu dotyczy to plantacji w tych samych województwach.

Duże zagrożenie suszą rolniczą występuje również wśród upraw krzewów owocowych – ok. 39,3 proc. powierzchni upraw, zboża ozime – 37,3 proc. IUNG odnotował także suszę wśród upraw drzew owocowych, obejmuje ona obecnie powierzchnie ok. 4,9 proc. powierzchni.

Ministerstwo reaguje

W sytuacji występowania szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne obowiązują procedury reagowania, które są obecnie wdrażane przez resort rolnictwa i jednostki mu podległe.

Ponadto pismem ministra Krzysztofa Jurgiela wojewodowie zostali zobowiązani do bieżącego monitorowania sytuacji w swoim regionie i bezzwłocznego powoływania komisji szacujących starty oraz przedstawiania tygodniowych raportów z szacowania szkód na specjalnie opracowanych formularzach.

W celu ułatwienia prac komisji na stronie internetowej MRiRW zamieszczony jest edytowalny wzór protokołu szacowania szkód, jak również wytyczne dla Komisji powołanych przez Wojewodę.

Podczas spotkania wiceminister Rafał Romanowski zapowiedział powoływanie w urzędach wojewódzkich specjalnych komisji, które będą na bieżąco monitorować prace w zakresie wyceny szkód w gospodarstwach rolnych.

Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, ubiegać się w ramach obowiązujących przepisów o:

  • kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej jak i na odtworzenie środków trwałych

  • udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

  • ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy

  • udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.

Decyzje o innych formach pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy będą podejmowane po zakończeniu prac komisji.W tym roku informacje podawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy są znacznie dokładniejsze.

Instytut zwiększył swoją sieć aż o 132 stacje. W sumie w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej wykorzystywane są dane z 666 stacji. Co oznacza wzrost w ostatnich 10. latach o 439 stacje tj. o 293 proc.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Źródło: Kurier PAP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics