Rolnicy apelują o wprowadzenie stanu klęski suszy

Lubuski samorząd rolniczy domaga się ogłoszenia stanu klęski suszy w rolnictwie. Z podobnym wnioskiem wystąpiła rolnicza Solidarność.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, deficyt wody dla roślin uprawnych, susza, IUNG

Susza występuje w całej Polsce. Tak pod koniec ubiegłego tygodnia wyglądała pszenica ozima w okolicach Żnina (woj. kujawsko-pomorskie)

Lubuski samorząd rolniczy wystosował wniosek do Elżbiety Polak, marszałek województwa o podjęcie działań zmierzających do ogłoszenia stanu klęski suszy w rolnictwie w regionie.

– Wprowadzenie stanu klęski suszy otwiera możliwość oszacowania pełnych strat poniesionych przez rolników oraz zwrócenie się do UE o sfinansowanie pomocy dla poszkodowanych gospodarstw bez konieczności zaliczenia tej pomocy do pomocy de minimis – argumentuje Lubuska Izba Rolnicza.

Plony zdziesiątkowane

Stan upraw oraz prognozowane w związku z tym plony zapowiadają bardzo słabe zbiory we wszystkich grupach roślin. W szczególny sposób zniszczeniu uległy zboża jare, ozime, rzepak, oraz wszelkie inne uprawy jare, w tym buraki cukrowe oraz kukurydza, słonecznik, warzywa i zioła. Sytuacja ta z dnia na dzień pogarsza się, a co za tym idzie nastroje rolników są coraz bardziej przygnębiające.

– W historii dziesięcioleci zdarzały się okresy suszy, jednak skala zniszczeń w tym roku jest nie do porównania z latami poprzednimi. Rolnicy tracą nadzieję na to, że jakakolwiek roślina będzie plonować na dobrym poziomie; wiele upraw już dziś kwalifikuje się do przeorania, w pozostałych plony będą bardzo słabe, a ich jakość bardzo niska – przewiduje LIR.

Monitoring IUNG wadliwy

Samorząd rolniczy zauważa, że monitoring suszy jaki prowadzi IUNiG w Puławach nie odzwierciedla tej sytuacji.

– W wykazie roślin jakie uległy uszkodzeniu w wyniku suszy nie pojawia się rzepak, burak, ziemniaki, kukurydza strączkowe. Dlatego dane te są niewiarygodne i nie obrazują sytuacji – pisze Stanisław Myśliwiec, prezes LIR.

Samorząd zauważa, że sytuację pogarsza bardzo niska rentowność produkcji rolnej, która z roku na rok staje się coraz mniej opłacalna.

O pomoc dla rolników do ministra rolnictwa zwróciła się zkolei Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność". Apeluje  o podjęcie szybkich i zdecydowanych działań w celu uruchomienia mechanizmów pomocowych dla rolników dotkniętych klęską suszy – nie wykluczając możliwości ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

IV Forum Producentów Żywności. Jakie zagrożenia stoją przed branżą?

– Myślę, że wnioski z dzisiejszych paneli odegrają istotną rolę w kwestii kluczowych zagadnień, nad którymi obecnie pracujemy – zarówno w obszarze strategii, jak...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics