Jak informuje Euractiv.pl, Komisja Europejska doszła do porozumienia z państwami członkowskimi UE w sprawie stosowania nawozów organicznych i odpadowych. Jego celem jest ograniczenie stosowania nawozów chemicznych w Europie.
Nowe prawodawstwo zostało zaproponowane przez Komisję Europejską w marcu 2016 r. w ramach pakietu gospodarki o obiegu zamkniętym. W szczególności wprowadza ograniczenia zanieczyszczeń, takie jak 60 miligramów na kilogram dla kadmu (granica ta będzie dalej poddawana przeglądowi w ciągu czterech lat), zarówno dla nawozów fosforowych, jak i organicznych.
Ponadto nawozy o zawartości mniejszej niż 20 mg/kg będą mogły korzystać z etykiety informującej o niskiej zawartości kadmu.
30 procent całości?
Wszystkie te środki zostały ogłoszone w celu ograniczenia „produkcji odpadów, zużycia energii i szkód środowiskowych” – oświadczyła Komisja Europejska w komunikacie prasowym. Ich przyjęcie pozwoli również stworzyć nowy rynek ponownego wykorzystywania surowców.
Nowe przepisy już w 2022 roku?
Chociaż umowa musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę, oczekuje się, że wejdzie ona w życie od 1 stycznia 2022 r.
Obecnie jedynie nawozy nieorganiczne, wydobywane z kopalń lub produkowane chemicznie, mogą być swobodnie sprzedawane w Unii Europejskiej. Tylko 5 proc. bioodpadów jest poddawanych recyklingowi i ponownie wykorzystywanych jako nawóz.
Źródło: Euractiv.pl | Stéphanie Senet | Journal de l’environnement | tłumaczenie Kacper Ochman, fot. Kverneland