Porozumienie w sprawie nawozów pochodzących z recyklingu

Jak informuje Euractiv.pl, Komisja Europejska doszła do porozumienia z państwami członkowskimi UE w sprawie stosowania nawozów organicznych i odpadowych. Jego celem jest ograniczenie stosowania nawozów chemicznych w Europie.

nawozów organicznych, nawozy organiczne, recykling, nawozy, kadm, limit zawartości kadmu w nawozach, kadm w nawozach, Komisja Europejska

Nowe prawodawstwo zostało zaproponowane przez Komisję Europejską w marcu 2016 r. w ramach pakietu gospodarki o obiegu zamkniętym. W szczególności wprowadza ograniczenia zanieczyszczeń, takie jak 60 miligramów na kilogram dla kadmu (granica ta będzie dalej poddawana przeglądowi w ciągu czterech lat), zarówno dla nawozów fosforowych, jak i organicznych.

Ponadto nawozy o zawartości mniejszej niż 20 mg/kg będą mogły korzystać z etykiety informującej o niskiej zawartości kadmu.

Limit 60 mg/kg został jednak przez Bérénice Dupeux z European Environmental Bureau (EEB) określony jako „szokująco wysoki”. Działaczka uważa, że oznacza to po​​stawienie „interesów gospodarczych przed zdrowiem obywateli i naszego środowiska” oraz „zwiększy zawartość kadmu w glebach i przyczyni się do zanieczyszczenia mórz”. Parlament Europejski poparł także dolną granicę, wynoszącą 20 mg/kg.

30 procent całości?

Wszystkie te środki zostały ogłoszone w celu ograniczenia „produkcji odpadów, zużycia energii i szkód środowiskowych” – oświadczyła Komisja Europejska w komunikacie prasowym. Ich przyjęcie pozwoli również stworzyć nowy rynek ponownego wykorzystywania surowców.

Nowe przepisy już w 2022 roku?

Chociaż umowa musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę, oczekuje się, że wejdzie ona w życie od 1 stycznia 2022 r.

Obecnie jedynie nawozy nieorganiczne, wydobywane z kopalń lub produkowane chemicznie, mogą być swobodnie sprzedawane w Unii Europejskiej. Tylko 5 proc. bioodpadów jest poddawanych recyklingowi i ponownie wykorzystywanych jako nawóz.

Źródło: Euractiv.pl | Stéphanie Senet | Journal de l’environnement | tłumaczenie Kacper Ochman, fot. Kverneland

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE