Od stycznia ma ruszyć Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa

Celem powstania Funduszu Innowacji i Rozwoju Rolnictwa jest wsparcie sektora rolno-spożywczego przez finansowanie działań innowacyjnych i rozwojowych w rolnictwie – informuje resort rolnictwa. Fundusz ma ruszyć od stycznia 2019 roku.

Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa, rolnik, rolnictwo, Szymon Giżyński, KOWR, Ministerstwo rolnictwa
 

Powstanie funduszu dwa miesiące temu zapowiedzieli minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i dyrektor generalny KOWR Piotr Serafin podczas konferencji prasowej w Łysomicach k.Torunia

– Przychodami Funduszu w 2019 r. mają być dotacje oraz pożyczki z budżetu państwa. Na podstawie projektowanych rozwiązań plan finansowy Funduszu na 2019 r. zostanie sporządzony i przekazany do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi oraz ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych do dnia 31 marca 2019 r. – poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński w odpowiedzi na interpelację poselską.

Giżyński wyjaśnił, że powstanie funduszu jest planowane na dzień 1 stycznia 2019 roku.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa został wskazany jako jednostka, która będzie opracowywała programy wsparcia i przekazywała je do zatwierdzenia przez Komitet Monitorujący Fundusz. Programy te mają określać m.in. wysokość środków przeznaczonych na ich realizację (w tym maksymalną wysokość wsparcia na realizację projektu w ramach programu), jak również terminy i warunki realizacji projektów w ramach programów (w tym rodzaj kosztów kwalifikowanych oraz intensywność wsparcia).

Opracowane rozwiązania zakładają, że wybór projektów w ramach danego programu odbywać się będzie w drodze konkursu, ogłaszanego przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Dofinasowanie projektów będzie uzależnione od daty wejścia w życie ustawy, na podstawie której zostanie utworzony Fundusz Innowacji i Rozwoju Rolnictwa. Ponadto na liczbę wspieranych projektów będzie miała wpływ wysokość środków finansowych, jakimi zostanie zasilone konto Funduszu, jak również zainteresowanie potencjalnych wnioskodawców.

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami w skład Komitetu Monitorującego Fundusz wchodzić ma nie więcej niż siedemnastu członków, w tym przedstawiciele ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, ministra właściwego do spraw finansów publicznych, ministra właściwego do spraw energii, ministra właściwego do spraw środowiska, ministra właściwego do spraw nauki i ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ze względu na obecny brak podstawy prawnej Komitet Monitorujący nie został jeszcze powołany, a co za tym idzie nie został ustalony jego skład osobowy.

– Na podstawie opracowanych rozwiązań członkom tego Komitetu nie będzie przysługiwało wynagrodzenie, z wyjątkiem zwrotu kosztów podróży na zasadach i do wysokości określonej w przepisach dotyczących należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej – zapowiedział wiceminister.

oprac. Kamila Szałaj, fot. MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejna wywrotka ciągnika. Rolnik nie żyje!

Wieluńscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności zdarzenia, w którym śmierć poniósł 71- letni traktorzysta. Do zdarzenia doszło 15 maja 2024...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics