Zasadź dobry klimat

Klub Gaja wziął udział w wydarzeniach związanych z Konferencją Klimatyczną COP 15 w Kopenhadze. Od 7–11 grudnia, na zaproszenie władz miejskich stolicy Danii prezentowana była „Kolejka Poznańska”, przed wejściem do Bella Center (miejsce obrad Konferencji Klimatycznej) oraz na placu przed kopenhaskim ratuszem rozdano kilka tysięcy kopert z przesłaniem: Zasadź dobry klimat – Sow the seed for a good climate. W kopertach były nasiona dębu z Puszczy Białowieskiej.

Nasiona (żołędzie), certyfikowane przez Biuro Nasiennictwa Leśnego w Warszawie, można używać do celów nieleśnych, na przykład do posadzenia w ogrodzie i parku. Na wewnętrznych stronach koperty (z papieru certyfikowanego) znajduje się szczegółowa informacja jak postępować z nasionami i wyhodować z nich drzewo. Wybór nie jest przypadkowy: nasiona muszą być  zasadzone dokładnie w grudniu, a Puszcza Białowieska jest pozostałością ostatnich w Europie lasów naturalnych o charakterze pierwotnym w strefie lasów liściastych i mieszanych. Na jej terenie znajduje się Białowieski Park Narodowy. Jego obszar ochrony ścisłej jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (od 1979 r.).

Na Plac Ratuszowy w Kopenhadze przeniesiono rzeźby z artystycznej akcji Agnieszki Gradzik i Wiktora Szostalo podczas COP 14 w Poznaniu w 2008 r.– Samotne drzewo, samotni ludzie (The Lonely Tree- Lonely People). Kolejka do drzewa była dłuższa o kilka nowych postaci (formowanych z wiązek gałęzi). Scenariusz pozostaje ten sam – to próba pokazania dramatu możliwego w wielu miejscach świata jeśli zmiany klimatyczne nie zostaną zatrzymane.
Instalacja powstaje nieopodal pomnika Hansa Christiana Andersena. Nowe postaci, których nie było w poznańskiej instalacji, nawiązują do bohaterów historii najsłynniejszego na świecie bajkopisarza. Klub Gaja organizuje happening zachęcając przechodniów by razem stanęli w tej symbolicznej kolejce.

Szczyt w Kopenhadze zapowiadany był jako wydarzenie epokowe, na którym delegaci z ponad 190 krajów mają wypracować porozumienie będące następcą Protokołu z Kioto. W naszym przekonaniu w tego typu wydarzeniach nie może jednak zabraknąć obecności „zwykłych” ludzi, do których zawsze w pierwszej kolejności, od ponad 20 lat, Klub Gaja kieruje swoje działania i programy edukacji ekologicznej. 

Klub Gaja jest sygnatariuszem Stanowiska dotyczącego COP 15 przyjętego przez Koalicję Klimatyczną. (Porozumienie 18 polskich organizacji pozarządowych na rzecz wspólnego działania w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu). Dokument zawiera oczekiwania koalicji, przy czym za kluczowe uznaje zawarcie podczas konferencji w Kopenhadze prawnie wiążącego globalnego porozumienia w sprawie walki ze zmianami klimatu, które jest niezbędne, aby utrzymać wzrost temperatury na kuli ziemskiej w stosunku do okresu przedprzemysłowego znacznie poniżej niebezpiecznego poziomu 2 stopni Celsjusza.

Działania Klubu Gaja w Kopenhadze obejmują dwa programy: Święto Drzewa i Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat. Partnerami wydarzeń Klubu Gaja w Kopenhadze są : Lasy Państwowe, Ashoka, LeasePlan i Partnerstwo dla Klimatu.

Źródło: Klub Gaja, www.klubgaja.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Stracił 170 tysięcy złotych metodą na zdalny pulpit

Oszuści działający metodą ,,na zdalny pulpit” nie odpuszczają. Tym razem mieszkaniec powiatu suwalskiego poinformował policjantów, że stracił 170 tysięcy złotych. Mężczyzna, na prośbę rzekomego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics