Zasadź dobry klimat

Klub Gaja wziął udział w wydarzeniach związanych z Konferencją Klimatyczną COP 15 w Kopenhadze. Od 7–11 grudnia, na zaproszenie władz miejskich stolicy Danii prezentowana była „Kolejka Poznańska”, przed wejściem do Bella Center (miejsce obrad Konferencji Klimatycznej) oraz na placu przed kopenhaskim ratuszem rozdano kilka tysięcy kopert z przesłaniem: Zasadź dobry klimat – Sow the seed for a good climate. W kopertach były nasiona dębu z Puszczy Białowieskiej.

Nasiona (żołędzie), certyfikowane przez Biuro Nasiennictwa Leśnego w Warszawie, można używać do celów nieleśnych, na przykład do posadzenia w ogrodzie i parku. Na wewnętrznych stronach koperty (z papieru certyfikowanego) znajduje się szczegółowa informacja jak postępować z nasionami i wyhodować z nich drzewo. Wybór nie jest przypadkowy: nasiona muszą być  zasadzone dokładnie w grudniu, a Puszcza Białowieska jest pozostałością ostatnich w Europie lasów naturalnych o charakterze pierwotnym w strefie lasów liściastych i mieszanych. Na jej terenie znajduje się Białowieski Park Narodowy. Jego obszar ochrony ścisłej jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (od 1979 r.).

Na Plac Ratuszowy w Kopenhadze przeniesiono rzeźby z artystycznej akcji Agnieszki Gradzik i Wiktora Szostalo podczas COP 14 w Poznaniu w 2008 r.– Samotne drzewo, samotni ludzie (The Lonely Tree- Lonely People). Kolejka do drzewa była dłuższa o kilka nowych postaci (formowanych z wiązek gałęzi). Scenariusz pozostaje ten sam – to próba pokazania dramatu możliwego w wielu miejscach świata jeśli zmiany klimatyczne nie zostaną zatrzymane.
Instalacja powstaje nieopodal pomnika Hansa Christiana Andersena. Nowe postaci, których nie było w poznańskiej instalacji, nawiązują do bohaterów historii najsłynniejszego na świecie bajkopisarza. Klub Gaja organizuje happening zachęcając przechodniów by razem stanęli w tej symbolicznej kolejce.

Szczyt w Kopenhadze zapowiadany był jako wydarzenie epokowe, na którym delegaci z ponad 190 krajów mają wypracować porozumienie będące następcą Protokołu z Kioto. W naszym przekonaniu w tego typu wydarzeniach nie może jednak zabraknąć obecności „zwykłych” ludzi, do których zawsze w pierwszej kolejności, od ponad 20 lat, Klub Gaja kieruje swoje działania i programy edukacji ekologicznej. 

Klub Gaja jest sygnatariuszem Stanowiska dotyczącego COP 15 przyjętego przez Koalicję Klimatyczną. (Porozumienie 18 polskich organizacji pozarządowych na rzecz wspólnego działania w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu). Dokument zawiera oczekiwania koalicji, przy czym za kluczowe uznaje zawarcie podczas konferencji w Kopenhadze prawnie wiążącego globalnego porozumienia w sprawie walki ze zmianami klimatu, które jest niezbędne, aby utrzymać wzrost temperatury na kuli ziemskiej w stosunku do okresu przedprzemysłowego znacznie poniżej niebezpiecznego poziomu 2 stopni Celsjusza.

Działania Klubu Gaja w Kopenhadze obejmują dwa programy: Święto Drzewa i Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat. Partnerami wydarzeń Klubu Gaja w Kopenhadze są : Lasy Państwowe, Ashoka, LeasePlan i Partnerstwo dla Klimatu.

Źródło: Klub Gaja, www.klubgaja.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak może wyglądać polskie rolnictwo jeśli wyjdziemy z Unii Europejskiej?

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego warto sobie zadać to pytanie. Pytanie, o tyle zasadne, że wydarzenia ostatnich dwóch lat, czyli bezrefleksyjne otworzenie rynku unijnego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics