Jak zabezpieczać ramki pszczelarskie?

Sezon pszczelarski się zakończył, a nam pozostało wiele ramek, z którymi mamy teraz kłopot. Jak je bezpiecznie przechowywać do wiosny? Musimy dokonać selekcji.

Ramki z suszem, które nie będą już potrzebne, wycinamy i wytapiamy, te, które wykorzystamy do poszerzenia gniazd na wiosnę odkażamy Alviseptem po obu stronach i mokre wywieszamy na wywieszkach w pomieszczeniu (pracowni), które musi być suche, przewiewne oraz zabezpieczone przed dostępem gryzoni i owadów. Ramki z zapasami pokarmu, również odkażone po obu stronach Alviseptem, rozwieszamy na wywieszkach w pracowni lub mokre pakujemy do szczelnych plastikowych beczek i dobrze zamykamy, aby powietrze nie wchodziło do środka. Beczki ustawiamy w pracowni. Tak przechowywane ramki z powodzeniem wykorzystamy wiosną do zasilenia rodzin, którym może brakować pożywienia.

Najtrudniej jest przechować do wiosny ramki z pyłkiem, ponieważ pyłek źle konserwowany pleśnieje. Nie należy natomiast go marnować, ponieważ jest on bardzo potrzebny zwłaszcza dla wiosennego rozwoju rodzin pszczelich. Takie ramki opryskujemy z obu stron Alviseptem stosując 250 ml na 15-20 ramek. Po opryskaniu mokre ramki układamy w beczkach jedna na drugiej i beczkę szczelnie zamykamy. Jeśli nie dysponujemy szczelnymi beczkami lub innymi pojemnikami, możemy wykorzystać worki foliowe. Po włożeniu ramek do worków wygniatamy nadmiar powietrza i szczelnie zawiązujemy. Tak zakonserwowane ramki wyjmujemy z worka, rozwieszamy na wieszakach w przewiewnych pomieszczeniach w celu pozbycia się oparów Alviseptu. Po kilku chwilach wietrzenia ramki możemy dodawać do rodzin.

Wszyscy pszczelarze wiedzą, jak wielkie znaczenie ma pyłek dla wczesnego rozwoju rodzin pszczelich. Konserwowanie pyłku Alviseptem sprawdza się w stu procentach. Sam co roku w taki sposób przechowuję ramki z pyłkiem i wiosną z powodzeniem zasilam nimi rodziny pszczele stosując takie ramki do wiosennego poszerzania gniazd i do zasilania tych rodzin, którym z różnych przyczyn może brakować pokarmu. Takie manewrowanie ramkami jest bardzo korzystne zarówno dla pszczelarza, jak i rodzin pszczelich.

Romuald Dąbrowski
prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy

Źródło: RADA nr 12/2009, www.lodr-bratoszewice.pl, fot. sxc.hu

Poprzedni artykułDolistne dokarmianie roślin
Następny artykułZasadź dobry klimat

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Inflacja stopuje. NBP podał najnowsze dane

Jak podał Narodowy Bank Polski w lipcu 2022 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,3 proc. r/r. Wskaźnik CPI w analizowanym...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,574ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE