Pamiątkowe zdjęcie USG foki

W marcu na świat przyjdą foki szare. Dzięki sprzętowi USG, zakupionemu w ramach projektu WWF Polska, możemy zobaczyć jak wygląda mała foka w łonie swojej matki.

Na jednym z trzech filmów widzimy poruszający się płód. Na dwóch pozostałych jest widoczne bijące serce foki. Narodziny foki, którą możemy zobaczyć na filmie nastąpią w marcu w fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, partnera projektu na rzecz ochrony bałtyckich fok szarych w Polsce, prowadzonego przez WWF. Matką tej foki jest Unda Marina, jedna z samic, które na stałe mieszkają w helskim fokarium.

Luty i marzec są miesiącami, kiedy na świat przychodzi nowe pokolenie bałtyckich fok szarych. Rodzą się one zarówno na lodzie jak i na brzegu. Ich niemowlęce futro, które gubią po pierwszych trzech tygodniach życia, jest kremowo-białe. W tym czasie focze szczenię karmione jest przez matkę bardzo tłustym mlekiem, gromadząc zapasy na pierwsze samodzielne tygodnie życia. Następnie matka opuszcza młode, które pozostaje na lądzie przez kolejne 2-3 tygodnie. Po tym czasie, gdy przychodzi pierwszy głód, foczki zanurzają się po raz pierwszy w swoim życiu w wodzie, aby samodzielnie poszukać jedzenia.

W tym roku w helskim fokarium spodziewane jest przyjście na świat czterech fok. Po kilku miesiącach spędzonych w Helu zostaną wypuszczone do Bałtyku, gdzie będą mogły żyć w naturalnym środowisku.

– Foka szara, niegdyś liczna na polskim wybrzeżu, jest tu dziś rzadkim gościem – mówi Paweł Średziński z WWF – Dlatego WWF prowadzi projekt, który pomoże wrócić foce na nasze plaże.

Zakup ultrasonografu, który już pomaga w diagnostyce zdrowia fok był możliwy dzięki realizacji projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: Organizacja Ekologiczna WWF, www.wwf.pl, fot. sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Choroba niebieskiego języka. Jak dochodzi do zakażenia?

Zgodnie z prawodawstwem UE, choroba niebieskiego języka (ang.: Bluetongue, BT, BTV) należy do kategorii chorób C+D+E, co oznacza, że nie jest objęta obowiązkiem zwalczania. Wrażliwe na...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics