Trwają prace nad zmianą ustawy o nieruchomościach rolnych. Nowe rozwiązania dla dzierżawców i rolników

Pracujemy nad rozwiązaniami kompromisowymi dla dzierżawców oraz rolników indywidualnych – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski na piątkowym spotkaniu z dzierżawcami gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP), przedstawicielami Polskiej Federacji Rolnej oraz Polskiego Towarzystwa Rolniczego. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Dyrekcji Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi MRiRW oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Minister Czesław Siekierski podczas spotkania z dzierżawcami (fot. MRiRW)
Trwają prace nad zmianą ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa

Stanowisko resortu

W MRiRW trwają prace legislacyjne, uwzględniające problemy zgłaszane przez strony, zaangażowane w obszary objęte ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami. Jak podkreślił na spotkaniu Minister Czesław Siekierski, konsultacje zarówno w MRiRW, jak i w KOWR prowadzone są w woli konstruktywnego dialogu wobec dzierżawców, choć jak zauważył „nie jest to sytuacja łatwa”.

– Wszyscy ponosimy konsekwencje tego, co wydarzyło się w przeszłości. Konsultuję się z prawnikami, aby znaleźć możliwe rozwiązania legislacyjne – dodał szef resortu rolnictwa.

Wśród rozwiązań zaproponowanych przez resort rolnictwa znalazły się dotąd m.in. utworzenie Ośrodków Produkcji Rolniczej (OPR), które mają umożliwiać spółkom kontynuowanie produkcji zwierzęcej oraz wydłużenie okresu dzierżaw, co jest kompromisowym stanowiskiem zgłoszonym przez KOWR.

– Pamiętajmy, że musimy pogodzić interesy obydwu stron. Rolnicy indywidualni mają uzasadnione oczekiwania, gdyż otrzymali obietnicę możliwości wydzierżawienia gruntów powracających do Skarbu Państwa. Rozumiem także doskonale Państwa sytuację – zwrócił się do dzierżawców szef resortu rolnictwa.

Stanowisko dzierżawców

Piątkowe spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa odbyło się z inicjatywy dzierżawców gruntów rolnych będących w Zasobach Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP), którzy nie wyrazili zgody na wyłączenie 30 proc. dzierżawionych gruntów. Przypomnijmy, zgodnie z ustawą z 2011 r. grunty te miały powrócić do ZWRSP i zostać zaoferowane do wydzierżawienia rolnikom indywidualnym. (stan dotyczy 402 umów dzierżawy, spośród których 293 już wygasło, a kolejnych 109 zakończy się w okresie od 2024 do 2033 r.).

Przedstawiciele spółek, których ten problem dotyczy, w przedstawionym stanowisku akcentowali, iż tak duże wyłączenia gruntów będą miały katastrofalne skutki dla dalszej działalności, co może skutkować m.in. koniecznością zwolnienia zatrudnionych pracowników i likwidacją produkcji zwierzęcej.

Stanowisko KOWR

– Staramy się pomóc dzierżawcom, jak to tylko możliwe. KOWR przesuwa terminy wydania gruntów do 24 miesięcy. To czas umożliwiający przekształcenie ich dotychczasowego funkcjonowania w OPR-y. Dotychczasowi dzierżawcy mogą stanąć do przetargów – przypomniał Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarowania Zasobem Piotr Jaźwiński, reprezentujący na spotkaniu KOWR.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uprawa imbiru w Polsce jest możliwa – pionierskie uprawy na uniwersytecie przyrodniczym w Poznaniu

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. Piotra Szulca, osiągnęli przełomowe wyniki dotyczącemożliwości uprawy imbiru w polskich warunkach klimatycznych. W...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics