Tygrysa do rany przyłóż

W dniach 16 – 17 lutego organizacja ekologiczna WWF Polska przeprowadziła ogólnopolskie szkolenie dla funkcjonariuszy służby celnej na temat rozpoznania produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej (ang. Traditional Asian Medicine, TAM) wytworzonych z chronionych gatunków zwierząt, m.in. tygrysa.

Każdego roku do Polski nielegalnie przewożone są tysiące specyfików TAM, których receptura oparta jest na składnikach pochodzących z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Dla przykładu w 2008 roku polskie organy celne zatrzymały ich ponad 200 000 sztuk. Popularność tych środków zdziesiątkowała azjatyckie populacje niedźwiedzi i nosorożców oraz doprowadziła te gatunki na skraj wymarcia.

Według chińskiego kalendarza, od 14 lutego obchodzony jest Rok Tygrysa. Gatunek ten szczególnie ucierpiał ze względu na międzynarodowy popyt na TAM.

– Większość ekspertów jest zgodna co do tego, że handel kośćmi tygrysów używanymi w tradycyjnej medycynie chińskiej stał się jedną z głównych przyczyn kryzysu, jaki w latach 80. i 90. dotknął populacji tych kotów i trwa do dziś – mówi Magdalena Romanowicz, kierownik projektu "Ograniczenie nielegalnego handlu ginącymi gatunkami w Polsce".

– Tygrys jest starożytnym symbolem siły i mocy, a jego kości od tysięcy lat stosowano do leczenia artretyzmu i atrofii mięśni, mimo że skuteczność ich działania nie została nigdy potwierdzona naukowo. Ze względu na te zastosowania medyczne oraz utratę siedlisk, na wolności pozostaje nie więcej niż 4 000 tygrysów. Jeśli w dalszym ciągu ich części będą wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, tygrysy wkrótce znikną – dodaje Romanowicz.

Szkolenie dla funkcjonariuszy służby celnej prowadził specjalista z utworzonej wspólnie przez WWF i Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) eksperckiej organizacji TRAFFIC International, która monitoruje na całym świecie handel okazami gatunków chronionych. W szkoleniu udział wzięło 30 funkcjonariuszy celnych z priorytetowych przejść granicznych w całej Polsce kraju. Poszerzyli oni swoją wiedzę w zakresie identyfikacji produktów TAM zawierających gatunki chronione.

WWF Polska prowadzi szereg działań mających na celu ograniczenie skali nielegalnego handlu ginącymi gatunkami w naszym kraju.

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Wzmocnienie instytucjonalne i budowa poparcia społecznego dla wdrażania Konwencji Waszyngtońskiej w Polsce”.

Źródło: Organizacja Ekologiczna WWF, www.wwf.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here