Tygrysa do rany przyłóż

W dniach 16 – 17 lutego organizacja ekologiczna WWF Polska przeprowadziła ogólnopolskie szkolenie dla funkcjonariuszy służby celnej na temat rozpoznania produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej (ang. Traditional Asian Medicine, TAM) wytworzonych z chronionych gatunków zwierząt, m.in. tygrysa.

Każdego roku do Polski nielegalnie przewożone są tysiące specyfików TAM, których receptura oparta jest na składnikach pochodzących z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Dla przykładu w 2008 roku polskie organy celne zatrzymały ich ponad 200 000 sztuk. Popularność tych środków zdziesiątkowała azjatyckie populacje niedźwiedzi i nosorożców oraz doprowadziła te gatunki na skraj wymarcia.

Według chińskiego kalendarza, od 14 lutego obchodzony jest Rok Tygrysa. Gatunek ten szczególnie ucierpiał ze względu na międzynarodowy popyt na TAM.

– Większość ekspertów jest zgodna co do tego, że handel kośćmi tygrysów używanymi w tradycyjnej medycynie chińskiej stał się jedną z głównych przyczyn kryzysu, jaki w latach 80. i 90. dotknął populacji tych kotów i trwa do dziś – mówi Magdalena Romanowicz, kierownik projektu "Ograniczenie nielegalnego handlu ginącymi gatunkami w Polsce".

– Tygrys jest starożytnym symbolem siły i mocy, a jego kości od tysięcy lat stosowano do leczenia artretyzmu i atrofii mięśni, mimo że skuteczność ich działania nie została nigdy potwierdzona naukowo. Ze względu na te zastosowania medyczne oraz utratę siedlisk, na wolności pozostaje nie więcej niż 4 000 tygrysów. Jeśli w dalszym ciągu ich części będą wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, tygrysy wkrótce znikną – dodaje Romanowicz.

Szkolenie dla funkcjonariuszy służby celnej prowadził specjalista z utworzonej wspólnie przez WWF i Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) eksperckiej organizacji TRAFFIC International, która monitoruje na całym świecie handel okazami gatunków chronionych. W szkoleniu udział wzięło 30 funkcjonariuszy celnych z priorytetowych przejść granicznych w całej Polsce kraju. Poszerzyli oni swoją wiedzę w zakresie identyfikacji produktów TAM zawierających gatunki chronione.

WWF Polska prowadzi szereg działań mających na celu ograniczenie skali nielegalnego handlu ginącymi gatunkami w naszym kraju.

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Wzmocnienie instytucjonalne i budowa poparcia społecznego dla wdrażania Konwencji Waszyngtońskiej w Polsce”.

Źródło: Organizacja Ekologiczna WWF, www.wwf.pl, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pogoda największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa żywnościowego

Gwałtowne zjawiska pogodowe to główne zagrożenie dla łańcucha dostaw żywności w Europie, wynika z raportu o bezpieczeństwie żywnościowym UE przedstawionym przez Komisję Europejską. Raport, drugi...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics