– Ziemniaki z importu zmusiły polskich rolników do obniżki cen na krajowe ziemniaki, które obecnie kosztują 1,33- 1,55 zł/kg – poinformował ekspert rynku Maciej Kmera.
Na rynku w Broniszach obserwuje się dużą podaż ziemniaków z importu w cenie od 1,13 zł/kg za holenderskie, 1,5 zł/kg za belgijskie, 1,85 zł/kg za angielskie i do 2,66 zł/kg za francuskie. Największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się te angielskie za względu na biały smaczny miąższ.
Ziemniaki z importu zmusiły polskich rolników do obniżki cen na krajowe ziemniaki, które obecnie kosztują 1,33- 1,55 zł/kg.
Znacznie spadły ceny pietruszki. Zdaniem eksperta rynku Macieja Kmery, można to tłumaczyć wzrostem podaży.
– Cena spadła do 2 -2,5 zł/kg. Jest to skutek wysokich cen w ubiegłym sezonie i wysokich zasiewów w bieżącym. Jest to nauczka dla rolników żeby iść pod prąd i uprawiać te warzywa, które w ubiegłym roku były najtańsze- tłumaczył.
Przypomnijmy – w ubiegłym roku ceny pietruszki były na poziomie 4,5 zł/kg, a zimą w detalu dochodziły nawet do 20 zł/kg.
W końcu ubiegłego tygodnia podrożały kalafiory do 4,66 zł/szt. i kapusta biała do 4,5 zł/szt.
Tanie są natomiast warzywa spod osłon: cukinie po 2 zł/kg, papryka czerwona po 3-4 zł/kg, fasolka szparagowa po 3-4 zł/kg.
– Mogą to być ostatnie dni tak niskich cen z powodu chłodnych nocy, które skutecznie opóźniają dojrzewania a przez to podaż – wyjaśnia Kmera.
Utrzymały się ceny cebuli krajowej 1,2-1,33 zł/kg.
– Obserwujemy wysoką podaż cebuli z Holandii i Austrii w zbliżonej cenie 1,15-1,33 zł/kg – tłumaczy Kmera.
Spadają natomiast ceny marchwi – nawet 0,7 zł/kg przy zakupach hurtowych.
Na rynku owoców wzrosła podaż jabłek odmian zimowych, a ceny powoli spadają. Przeciętne ceny to 1,66-2 zł/kg. Dla odmiany drożeją jabłka letnie: Celesta, Paula Red i Delikates 3-3,33 zł/kg.
Nieznacznie podrożały śliwki i kosztują od 1,75 do 3,5 zł/kg.
Ustabilizowała się podaż malin i kosztują 12-18 zł/kg. Będą oferowane do pierwszych przymrozków, które zważą owoce.
Natomiast powoli spada podaż borówek amerykańskich, które są coraz drobniejsze. Ceny wzrosły do 20-28 zł/kg za najgrubsze sorty.
oprac. Kamila Szałaj, na podst. Bronisze, fot. pixabay.com