Minister i rolnicy apelują o przyspieszenie terminu stosowania nawozów

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił do KE ws. przyspieszenia terminu stosowania nawozów – poinformował w środę resort rolnictwa. Z podobnym apelem do unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego zwrócił się Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, nawożenie, terminy nawożenia, nawożenie azotem

„Minister Ardanowski wystosował do komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, pismo ws. przyspieszenia terminu stosowania nawozów, w związku ze zmianami klimatu i niedoborami wody w Polsce w tym roku” – poinformował resort na Twitterze.

Z podobnym apelem do unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego zwrócił się Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Zdaniem Związku obecne zasady są nieracjonalne i grożą utratą zysków rolników.

Pogoda powinna decydować o nawożeniu, nie daty

Stosowanie nawozów azotowych w Polsce tylko między 1 marca a 31 października w zasadniczy sposób utrudnia osiąganie przez producentów celów produkcyjnych  i ekologicznych.

Zdaniem rolników to nie daty zapisane w przepisach powinny decydować o ich zastosowaniu a sprzyjająca pogoda.

Z uwagi na zmieniający się klimat, w wielu rejonach Polski, już w połowie lutego, ze względu na właściwe warunki agrotechniczne, wskazane jest zastosowanie nawozu azotowego, tymczasem przepis zakazujący tej praktyki przed 1 marca powoduje, że rolnicy tracą cenny czas i wodę z gleby, która spełnia kluczową rolę w prawidłowym przyswojeniu tego składnika przez rośliny, co może mieć nie tylko niekorzystne skutki produkcyjne ale także ekologiczne – czytamy w apelu podpisanym przez Stanisława Kacperczyka prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych wchodzącego w skład Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

W 2020 roku nawozy będą droższe

Jesienny termin nawożenia też do poprawki

Zdaniem PZPRZ również jesienny termin powinien, z podobnych względów zostać wyeliminowany z przepisów. W ostatnich latach jesteśmy bowiem często świadkami braku wilgoci w glebie także jesienią, a to uniemożliwia terminowe zastosowanie nawozów mineralnych, naturalnych, płynnych i stałych. Dlatego wymieniona data (31 październik) powinna także zostać usunięta z przepisów. Najlepiej byłoby uzależnić możliwość stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych, uprawach trwałych i użytkach zielonych brakiem zamarzniętej gleby i okrywy śniegowej.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Kverneland

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics