W 2020 roku nawozy będą droższe

Na początku 2020 roku ceny nawozów mineralnych będą o ok 7-8 proc. droższe niż rok wcześniej – przewiduje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

nawozy, ceny nawozów, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

– Ocenia się, że w najbliższych miesiącach ceny nawozów na krajowym rynku pod wpływem stopniowo rosnącego popytu mogą nieznacznie wzrosnąć, jednak skala podwyżek będzie raczej niewielka, zdecydowanie mniejsza niż rok wcześniej – ocenia Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ.

I dodaje, że istotny wpływ na kształtowanie cen na krajowym rynku mają ceny światowe, które od początku roku znajdują się w trendzie spadkowym.

– Niemniej jednak na krajowym rynku na początku 2020 r. ceny detaliczne nawozów mineralnych prawdopodobnie nadal pozostaną na poziomie średnio o ok. 7-8% wyższym niż rok wcześniej – przewiduje Zalewski.

IERiGŻ podaje, że ceny w październiku były średnio o 8,7 proc. wyższe niż rok wcześniej, a najbardziej w relacji rocznej podrożały nawozy azotowe.

– Od września 2018 roku do kwietnia 2019 roku ceny nawozów mineralnych na krajowym rynku wyraźnie rosły. Było to związane m.in. z podwyżkami cen nawozów w handlu światowym, które były obserwowane do końca 2018 r., ale też z sezonowym wzrostem popytu na polskim rynku w pierwszych miesiącach br. W maju br. pod wpływem słabnącego popytu na nawozy, wzrostowy trend cen został jednak zatrzymany. W kolejnych miesiącach br. tempo zmian cen nawozów również było niewielkie. We wrześniu br. nawozy mineralne nawet potaniały o 0,2 proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim, a w październiku pozostały stabilne – czytamy w raporcie IERiGŻ.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

siedemnaście + 1 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Pomoc wynosi 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch). – To...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE