Jakie odmiany jabłoni warto sadzić, by z zyskiem sprzedać owoce?

– Sadząc odmiany jabłoni, warto wybrać te, które dają szansę na lepszą opłacalność. Trzon produkcji światowej jabłek nadal stanowią Golden Delicious, Red Delicious i Gala. Z kolei w Polsce w nowo zakładanych sadach dominuje odmiana Red Jonaprince. Pojawiają się także odmiany dawne np. Antonówka, które na nowo zyskują uznanie konsumentów – mówi dr Dorota Kruczyńska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

YouTube player

Polska jest największym w Unii Europejskiej i trzecim w świecie (po Chinach i USA) producentem jabłek. Zbiory tych owoców w polskich sadach wynoszą od 3,5 do nawet 4,5 mln ton rocznie. Tak duża produkcja rodzi problemy z zagospodarowaniem owoców. Spora część jest eksportowana za granicę, ale odkąd Rosja nałożyła embargo na unijną żywność, możliwości sprzedaży jabłek zostały mocno ograniczone.

Na jakie odmiany jabłek postawić, by móc je z zyskiem sprzedać?

Sadownicy muszą poszukiwać takich odmian, które dają szanse na lepszą opłacalność. Zanim posadzą drzewka, powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chcą sprzedawać owoce: czy na rynku polskim, unijnym czy światowym. Wybór odmiany podyktowany jest bowiem upodobaniami konsumentów, a te się różnią w zależności od kraju. Kluczową rolę w uzyskaniu owoców dobrej jakości odgrywa prawidłowa agrotechnika uprawy oraz kontrola jakości na etapie produkcji, dystrybucji i przechowywania owoców. Dla konsumentów ważny jest przede wszystkim smak, wybarwienie skórki i jędrność. Zatem na jakie odmiany jabłek postawić, by móc je z zyskiem sprzedać? O to zapytaliśmy dr Dorotę Kruczyńską z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

– W dalszym ciągu trzon produkcji światowej jabłek stanowią Golden Delicious, Red Delicious i Gala, która w ostatnich dwudziestu latach zdominowała rynki światowe – mówi w rozmowie z nami dr Dorota Kruczyńska.

Te odmiany są cenione także w Polsce. Ale coraz większym zainteresowaniem rodzimych konsumentów cieszą się także inne gatunki jabłek.

– Tu należy zwrócić uwagę na grupę Jonagolda, w szczególności na odmianę Red Jonaprince, która w ostatnich latach wchodzi na polski rynek i dominuje w nowo zakładanych sadach – wyjaśnia dr Kruczyńska.

Z kolei produkując jabłka na rynki zagraniczne, warto postawić na Fuji. Ta egzotyczna odmiana jabłek jest coraz popularniejsza w naszym kraju, przede wszystkim ze względu na wysoką mrozoodporność, duże owoce i dobry smak. Jabłka te mają długi okres trwałości, dlatego nadają się do transportu nawet w najodleglejsze zakątki świata.

– Na rynkach azjatyckich Fuji jest odmiana podstawową i właściwie przez cały rok konsumenci chcą kupować owoce tej odmiany, dlatego wartą na nią postawić -przekonuje dr Kruczyńska.

Jak ciepła zima wpłynie na kondycję sadów?

Stare odmiany jabłoni wracają do łask

Nowym trendem wśród polskich sadowników jest wprowadzanie odmian dawnych jabłoni, które kiedyś były uprawiane, a dziś na nowo zyskują uznanie konsumentów. Warto zauważyć, że wiele z tych odmian jest odpornych na mróz i choroby.

– Stare odmiany jak Boskoop, Landsberska, Antonówka, to są odmiany tzw. stołowe, po które konsumenci coraz chętniej sięgają, zwłaszcza w okresie zimowym. Oczywiście, nie są to odmiany które zdominują rynek, ale na pewno w jakimś zakresie też będą na tym rynku funkcjonować – wyjaśnia dr Kruczyńska.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Stracił 170 tysięcy złotych metodą na zdalny pulpit

Oszuści działający metodą ,,na zdalny pulpit” nie odpuszczają. Tym razem mieszkaniec powiatu suwalskiego poinformował policjantów, że stracił 170 tysięcy złotych. Mężczyzna, na prośbę rzekomego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics