Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu ogniska rzekomego pomoru drobiu w Macedonii Północnej. Kraj ten nie może być dłużej uznawany za wolny od tej choroby.
Zakaz importu drobiu z Macedonii do UE
Władze weterynaryjne tego kraju nie mogą dłużej certyfikować przesyłek: świeżego mięsa drobiowego, drobiowych wyrobów mięsnych oraz nieprzetworzonych produktów mięsnych i nieprzetworzonych drobiowych ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że ww. przesyłki nie mogą być importowane z Macedonii Północnej do Unii Europejskiej.
Choroba może spowodować znaczne straty ekonomiczne w przemyśle drobiarskim spowodowane wysoką śmiertelnością ptaków, zmniejszoną produkcyjnością, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu drobiu, jaj, mięsa drobiowego i przetworów drobiowych z regionów (krajów) objętych chorobą.
Choroba jest bardzo zaraźliwa
Rzekomy pomór drobiu wywoływany jest przez paramyksowirusy. Występujące w przyrodzie szczepy wirusa charakteryzują się bardzo różną patogennością: od bardzo niewielkiej, poprzez umiarkowaną, do bardzo silnej. Jest chorobą bardzo zaraźliwą. Zakażenie następuje poprzez kontakt z chorymi ptakami, za pośrednictwem wydzieliny zapalnej z układu oddechowego. Choroba łatwo przenosi się poprzez sprzęt, samochody, personel, dzikie ptaki.
Najbardziej podatne na choroby są kury, indyki, inny drób grzebiący.
Oprac. na podstawie komunikatu GLW
Marta Nowak-Woźnica